Newsy

Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM odwołuje zabiegi operacyjne. "Nawet noworodek z wadą wrodzoną musi czekać"

Newsy

Autor:
Marek
Nowicki/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Dziecko na szpitalnym łóżku.

Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zmaga się z poważnym problemem w postaci niedoborów kadrowych. Brakuje pielęgniarek, które mogłyby asystować przy zabiegach. Tymczasem na operacje czeka aż dwustu małych pacjentów.

Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM odwołuje zabiegi

Do grafiku zabiegów Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego trafiają wyłącznie operacje ratujące życie. Terminy pozostałych przekładane są nawet o kilkanaście miesięcy. Jak podaje tvn24.pl, wynika to z niedoborów kadrowych, a konkretnie braku pielęgniarek instrumentariuszek i anestezjologicznych.

- Niestety nierzadko zdarzają się sytuacje, że nawet noworodek z wadą wrodzoną, który wymaga operacji w ciągu kilku dni po urodzeniu, musi czekać. Musi zwolnić się miejsce na bloku operacyjnym - wyjaśnia zastępca kierownika Kliniki Chirurgii, Urologii Dziecięcej i Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Aleksandra Jasińska.

W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM brakuje pielęgniarek

W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego aż połowa z ośmiu sal operacyjnych stoi pusta. Wykwalifikowane pielęgniarki rezygnują z pracy, bo placówka znalazła się w trudnej sytuacji i nie jest w stanie spełnić ich oczekiwań finansowych. W tym miejscu warto podkreślić, że z takim problemem zmagają się także inne szpitale w naszym kraju.

- My się absolutnie z tym nie zgadzamy. My, chirurdzy, nie chcemy brać odpowiedzialności za to, że nie możemy leczyć pacjentów tak, jak powinniśmy to robić, i w czasie jakim ci pacjenci wymagają tego leczenia - zapewnia dr n. med. Aleksandra Jasińska.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Marek Nowicki/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Picture taken by Sebastian Rose/Getty Images

Pozostałe wiadomości