Newsy

Tysiące uchodźców na granicy. "Po tamtej stronie nie ma toalety, jedzenia, picia"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Tysiące uchodźców na granicy

Trwa inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę. Wielu obywateli krajów była zmuszona opuścić swój kraj, aby chronić bezpieczeństwo swoje i bliskich. Tysiące uchodźców przekracza granicę z Polską. Szukają bezpiecznego miejsca w naszym kraju.

Obywatele Ukrainy uciekają przed wojną

Tysiące obywateli Ukrainy uciekają ze swoich domów, aby ochronić swoje życie. Bezpiecznego miejsca szukają w Polsce, która oferuje uchodźcom swoją pomoc. Przekroczenie granicy Ukrainy z naszym krajem zajmuje im nawet kilkanaście godzin, ponieważ przed przejściem tworzą się ogromne kolejki.

- Czternaście godziny było do granicy, z dzieckiem szliśmy piechotą. Dzieci są głodne, przeziębione i jesteśmy bardzo zmęczeni - tłumaczy jedna z kobiet. Obywatele Ukrainy chcą dostać się również do swoich rodzin, które często mieszkają na zachodzie Europy i to właśnie tam, chcą się schronić. - Bardzo dużo osób chce wyjechać z Ukrainy. My chcemy pojechać do Włoch, bo tam mamy rodziców - wyjaśnia kobieta z dziećmi. - Jedziemy do Czech (...) mamy tam rodzinę i przyjaciół. Jedziemy tam, bo boimy się po dzieci. - opowiada Ukrainka, której udało się bezpiecznie przekroczyć granicę.

Pomoc dla uchodźców

Jednym z miejsc, przez które uchodźcy przekraczają granicę, jest miejscowość Medyka. Szacuje się, że przed wojną uciekło już tędy kilka tysięcy osób. W tym miejscu wiele osób czeka na swoich bliskich. - Czekam na córkę i żonę. Były już na tej granicy o 10 wieczorem i ciągle ich nie ma. Ukraińską granicę przechodzi się kilkanaście godzin, a polską dwie minuty. Po tamtej stronie nie ma toalety, jedzenia picia. Nie mamy kontaktu, bo ludzie wyłączyli telefony, żeby oszczędzać baterię - tłumaczy Ukrainiec mieszkający w Polsce IIiia Tryfomenko.

W Polsce na uchodźców czeka pomoc wielu organizacji, wolontariuszy i zwykłych ludzi, którzy w tym wyjątkowo trudnym czasie chcą nieść pomoc. - Jesteśmy z Krakowa, a w Polsce mieszkamy już od wielu lat. To, co się stało na Ukrainie, przyjechaliśmy tu pomagać. Wszystko kupiliśmy za swoje pieniądze. - tłumaczy wolontariusz Witalij Lucynko. Tutaj każdy może liczyć na pomoc. W pobliskich miejscowościach czekają noclegi, posiłki i opieka lekarska. Uchodźcy mogą również uzyskać pomoc w przedostaniu się do innych miast.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień dobry TVN

Pozostałe wiadomości