Newsy

Ranking Szkół Wyższych 2021. Które polskie uczelnie są najlepsze?

Newsy

CoinUp/Getty Images

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2021. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzeciej - Politechnika Warszawska. Jak prezentuje się pełne zestawienie?

Wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2021 zostały opublikowane już po raz 22. W istocie obejmuje on cztery zestawiania: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych i Ranking Kierunków Studiów. Nadzoruje je kapituła kierowana przez prof. Michała Kleibera.

Ranking Szkół Wyższych 2021 - Ranking Uczelni Akademickich

Drugi rok z rzędu pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy - 99,2), a na trzeciej - Politechnika Warszawska (wskaźnik rankingowy 83,5).

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Łódzka,
  • Gdański Uniwersytet Medyczny,
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Ranking Uczelni Akademickich bierze pod uwagę 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

Ranking Szkół Wyższych 2021 - Ranking Uczelni Niepublicznych

W tym zestawieniu pierwsze miejsce ponownie zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (wskaźnik rankingowy 100). Drugie miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a trzecie Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

Ranking Szkół Wyższych 2021 - Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych

Na szczycie Rankingu Publicznych Uczelni Zawodowych znalazła się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (wskaźnik rankingowy 100). Drugie miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie (91,7), a trzecie - Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (82,2).

W rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych przede wszystkim brane są pod uwagę kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach.

Ranking Szkół Wyższych 2021 - Ranking Kierunków Studiów

Ranking ten obejmuje 71 najpopularniejszych kierunków studiów. W tym przypadku na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi aż 23 kierunki. Za nim są Politechnika Warszawska (17 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński (15 kierunków).

- Jesteśmy przekonani, że dla maturzystów najważniejsze informacje zawierają jednak zestawienia dotyczące 71 najpopularniejszych kierunków. Wielokryterialny Ranking Kierunków Studiów coraz częściej traktowany jest przez kandydatów jako podstawa decyzji o wyborze konkretnego programu w konkretnej uczelni. A teraz, "na górce" rekrutacyjnego sezonu, jest właśnie na to czas! – powiedział cytowany w komunikacie prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński.

Zobacz także:

IMGW wydał ostrzeżenia. Należy uważać na groźne zjawiska meteorologiczne

Dodatkowe obostrzenia w związku z wariantem Delta. "Nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne"

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Zobacz wideo: Polka dostała się na prestiżową uczelnię muzyczną

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości