Ranking najlepszych cukierni świata - 10 z nich jest w Polsce

cukiernia, ciastka
Ranking najlepszych cukierni świata - 10 z nich jest w Polsce
Źródło: coldsnowstorm/Getty Images
Na liście najlepszych cukierni na świecie "La Liste" znalazły się również te z Polski. To 10 lokali, z czego aż 7 znajduje się w Warszawie. Jak powstaje kulinarny ranking? Które słodkie miejscówki w naszym kraju do niego trafiły?

Znaczenie kulinarnych rankingów

Przed listą słodkich miejscówek (w dalszej części artykułu), krótkie wprowadzenie. Rankingi najlepszych restauracji i innych lokali gastronomicznych na świecie stały się bardzo popularne. Podnoszą ich prestiż. Dla wielu osób są wyznacznikiem wyboru lokalu w danej części świata. Rankingi restauracji mają wpływ na rozwój nowego zjawiska – turystyki kulinarnej. Jest coraz więcej osób zwiedzających świat szlakiem najlepszych restauracji, (np. tych oznaczonych gwiazdką Michelin), barów, lodziarni czy cukierni właśnie.

DD_20211113_Kuchnia_REP
Co na jesienny deser? Pieczone jabłka!
Źródło: Dzień Dobry TVN

„La Liste”, czyli najlepsze restauracje i cukiernie świata. Jak powstaje ranking?

Doświadczeni krytycy kulinarnymi stworzyli ranking najlepszych lokali gastro świata – projekt o nazwie „La Liste”. Jego twórcą i szefem jest Philippe Faure, były francuski dyplomata, kiedyś ambasador Francji w Maroku, Meksyku i Japonii. Teraz działa przede wszystkim w branży gastronomicznej i turystycznej. Współtwórcami projektu wyposażonego w aplikację są również doświadczeni dziennikarze i krytycy kulinarni z całego świata, tacy jak Philip Sweeney z brytyjskiego „Independent” i „Food and Travel Magazine” czy Jean-Claude Ribaut z „Le Monde”.

Wybór lokali do rankingu, w tym cukierni, powstaje dzięki analizie kilkuset przewodników kulinarnych, tysięcy publikacji w mediach i milionów recenzji dostępnych w Internecie. Poprzez konsultację z szerokim gronem szefów kuchni wyniki doprecyzowywane są metodą przyznawania lokalom punktów - od 0 do 100. W efekcie powstała interaktywna mapa, dzięki której użytkownik może znaleźć godne uwagi restauracje, a od jakiegoś czasu również cukiernie, na całym świecie. 10 z nich znajduje się w Polsce.

Najlepsze cukiernie w Polsce - ranking „La Liste”

Na mapie najlepszych cukierni świata, obecnie 10 jest w Polsce. Aż 7 lokali znajduje się w Warszawie, 3 w innych miastach.

 • „Monsieur Armand” – Gdańsk, ul. Świętego Ducha 115/117
  • „Góralska Tradycja” - Zakopane, ul. Krupówki 29 to
   • Piekarnia „Brodzik Naturalnie” – Legionowo, ul. Warszawska 49

    Cukiernie w Warszawie:

    • „Pracownia Zagoździński”, ul. Górczewska 15
     • „Pijalnia Czekolady E.Wedel”, ul. Szpitalna 8
      • „Lukullus”, ul. Chmielna 32
       • „Słodki Słony,” ul. Mokotowska 45
        • „Odette”, ul. Górskiego 6
         • „A. Blikle”, ul. Nowy Świat 33
          • „Café Bristol”, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

           Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

           Zobacz także:

           Autor: Diana Ryściuk

           Źródło: sukces.rp.pl

           Źródło zdjęcia głównego: coldsnowstorm/Getty Images

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości

           Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
           Materiał promocyjny

           Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?