Newsy

Przełomowe odkrycie na Księżycu. Czy nowy minerał będzie paliwem przyszłości?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
gadzetomania.pl/tech.wp.pl
powierzchnia Księżyca

Naukowcy z Chin odkryli nowy minerał w materiale pobranym z Księżyca. W efekcie podjęto decyzję o jak najszybszym zorganizowaniu kolejnych misji. Czy Changesite-(Y) będzie paliwem przyszłości?

Changesite-(Y) - minerał odkryty na Księżycu przez Chińczyków

Chang'e-5 to chińska sonda kosmiczna przeznaczona do pobierania gruntu z Księżyca i dostarczenia go na Ziemię. Naukowcy z Chin przebadali materiał pobrany przez nią w ramach ostatniej misji. W próbce znaleźli minerał, który może się okazać cennym zasobem energotwórczym.

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Nowoodkryty minerał zyskał nazwę Changesite-(Y). Jego próbka to jedynie 10 mikronów. Mikroskopijne rozmiary nie zniechęcają jednak naukowców. W Chinach podjęto decyzję o szybkim powrocie na Księżyc. Zadeklarowano już trzy kolejne misje, które mają się skupić na badaniu jego powierzchni. Pośpiech wynika z faktu, że Changesite-(Y) ma w składzie hel-3 – izotop, którego zasoby mogą zaspokoić energetyczne potrzeby mieszkańców Ziemi na kolejne tysiące lat.

Changesite-(Y) zawiera hel-3 - co to znaczy?

Jak ważny dla świata i ludzi jest hel-3, wyjaśniał w artykule dla Wirtualnej Polski Michał Prokopowicz. Podkreślił, że przez wielu naukowców hel-3 uznawany jest za pierwiastek przyszłości, który "w połączeniu z deuterem, czyli izotopem wodoru, wyzwala energię w ilości, którą można by porównać do reakcji termojądrowej. Zresztą zwykle otrzymywano go na Ziemi z rozpadu trytu, który jest składnikiem broni nuklearnej". Jeśli więc zasoby tego minerału będą duże, może on być rozwiązaniem kryzysu energetycznego w przyszłości.

Kosmiczny wyścig zmieni charakter?

Odkrycie chińskich naukowców nadaje tzw. kosmicznemu wyścigowi zupełnie nowy wymiar. Badania Księżyca do tej pory miały inny charakter – głównie poznawczy. Wszelkie pozyskiwane informacje były i są istotne z punktu widzenia rozwoju nauki. Obecnie dochodzi również aspekt praktyczny. Czy księżycowy minerał Changesite-(Y) będzie nowym źródłem energii na Ziemi? Czas i kolejne księżycowe eksploracje pokażą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także inne wieści z kosmosu:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: gadzetomania.pl/tech.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stocktrek/Getty Images

Pozostałe wiadomości