Newsy

Luzowanie obostrzeń od 21 maja. Sprawdź, co się zmienia od piątku

Newsy

Kino festiwal
KEHAN CHEN/Getty Images

Luzowanie obostrzeń w Polsce wchodzi w kolejny etap. Od 21 maja po wielu miesiącach przerwy otworzyć mogą się teatry, opery, filharmonie, kina oraz grupy cyrkowe. Domy i ośrodki kultury znowu będą mogły prowadzić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach. Sprawdź, co jeszcze zmieni się od piątku, a co od przyszłego tygodnia.

Pierwotnie działalność w przestrzeni zamkniętej instytucje kultury miały wznowić od 29 maja, ale tempo luzowania obostrzeń przez rząd zostało przyspieszone. Zmiany w harmonogramie znoszenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim. Jednak nie wszystkie instytucje kultury otworzą się w najbliższym możliwym terminie. Niektóre nie podjęły jeszcze decyzji, co do terminu wznowienia działalności.

Luzowanie obostrzeń w Polsce. Jakie zmiany 21 maja?

Od piątku, 21 maja kina, teatry, opery i filharmonie będą mogły udostępniać publiczności do 50 proc. miejsc na widowni. Muszą też przestrzegać reżimu sanitarnego (zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami), a uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów i posiłków.

Działalność edukacyjną i animacyjną z zachowaniem reżimu sanitarnego mogą wznowić także domy i ośrodki kultury oraz świetlice. Przypomnijmy, że od 15 maja działalność ta była możliwa wyłącznie na otwartym powietrzu.

Z 50 proc. obłożeniem gości mogą witać także parki rozrywki na świeżym powietrzu.

Luzowanie obostrzeń od 28 maja

Tydzień później, 28 maja czekają nas kolejne zmiany w ramach luzowania obostrzeń sanitarnych. Swoją działalność będą mogły wznowić siłownie i kluby sportowe pod warunkiem, że na 1 osobę przypada 15 mkw. powierzchni i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. To także kluczowa data dla właścicieli restauracji, które od tego dnia będą mogły przyjmować gości wewnątrz swoich lokali.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Od 15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu: w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach czy w kościele.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa w czasie pandemii zwolnione są osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa

Obecnie także nie obowiązują żadne ograniczenia w przemieszczaniu się.

"Ten certyfikat będzie pomagał w podróżowaniu". Wiceminister zdrowia o tzw. paszportach covidowych. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Salma Hayek o walce z COVID-19: "Lekarz błagał, żebym poszła do szpitala. Powiedziałam, że wolę umrzeć w domu"

Prawie pół roku w śpiączce przez COVID-19. Pan Marian "kilkukrotnie oszukał śmierć"

Szczepienia przeciw COVID-19. Ile osób nie stawiło się na przyjcie drugiej dawki?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Onet

Pozostałe wiadomości