Szczepienia przeciw COVID-19. Ile osób nie zgłosiło się po drugą dawkę?
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. Mogłoby się wydawać, że pandemia na tyle nas zmęczyła, że będziemy chcieli jak najszybciej przyjąć szczepionkę i wrócić do normalności. Niestety, rzeczywistość jest zgoła inna.
Z danych, które przekazało Ministerstwo Zdrowia wynika, że 9240 osób - mimo wyznaczonego terminu na przyjęcie drugiej dawki przeciw COVID-19, nie stawiło się na wizytę. Najwięcej, bo ponad 7,6 tys. zapisanych nie skorzystało ze szczepionki Pfizera. Drugiej dawki szczepionki Moderną nie przyjęło 1040, a AstraZeneką 556 osób.
Z przyjęcia drugiej dawki najczęściej rezygnują mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego.
Szczepienia przeciwko COVID-19. Dlaczego rezygnujemy ze szczepień?
Szef KPRM Michał Dworczyk na środowej (19 maja) konferencji zapytany o to, czy zdarzają się pacjenci, którzy rezygnują z przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyznał, że takie sytuacje się zdarzają. - Jest to statystycznie dostrzegana grupa. I tutaj mamy nadzieję, że rzeczywiście nie stanie się to w pewnym momencie jakimś problemem - mówił.
W ocenie polityka, "mamy do czynienia z takim momentem, z jednej strony radosnym". Dlaczego? - Ostatnia fala pandemii odchodzi do przeszłości, obostrzenia są likwidowane i to jest właśnie powód do radości dla wszystkich Polaków - zaznaczył minister.
A "z drugiej strony, ta sytuacja powoduje, że trochę mniej się boimy". - Trochę zbyt szybko zapominamy o pandemii i jej konsekwencjach. I determinacja u niektórych osób na przykład do tego, żeby wykonać drugie szczepienie, a to dopiero ono daje gwarancję skutecznego zaszczepienia, trochę osób o tym zapomina - powiedział Dworczyk.
Jakie szczepionki przyjmujemy w Polsce?
Na tę chwilę Polacy są szczepieni jedną z czterech szczepionek przeciw COVID-19 - od firmy Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca oraz Janssen Pharmaceutica NV od koncernu Johnson & Johnson.
W przypadku trzech pierwszych szczepionek pełną odporność zyskuje się po podaniu dwóch dawek preparatu. Przy szczepionce Johnson & Johnson wystarczająca jest jedna dawka.
Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia?
Zobacz także:
Niezwykła historia 29-latka chorego na Covid-19. Lekarze dawali mu 1 proc. szans na przeżycie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Polsat News