Newsy

Wicepremier o odmrażaniu gospodarki po majowym weekendzie. Usługi będą dostępne dla osób zaczepionych?

Newsy

iStockphotoParten Kukhilava/Getty Images

Wicepremier Jarosław Gowin wypowiedział się na temat luzowania obostrzeń na konferencji prasowej w Lublinie. Wskazał, że jego zdaniem osoby zaszczepione powinny mieć możliwość korzystania np. z usług restauracji już od maja. Czy to początek końca ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa?

Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Luzowanie obostrzeń po weekendzie majowym

- W tej chwili najważniejsze jest to, żebyśmy się wszyscy szczepili, przestrzegali dalej tych rygorów sanitarnych. Jeżeli akcja szczepień będzie rozwijać się w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy zakrojone już na szeroką skalę odmrażanie całej gospodarki, tak żeby od czerwca wszystkie branże gospodarce, na czele z turystyką i gastronomią, mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie – powiedział Gowin na konferencji prasowej w czwartek w Lublinie.

Zdaniem wicepremiera odmrażanie gospodarki powinno się zacząć "zaraz po długim majowym weekendzie". W pierwszej kolejności według Gowina powinno to dotyczyć handlu i usług. - Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć. Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić - zwłaszcza dla osób zaszczepionych - usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness – powiedział wicepremier.

- Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia, kluby fitness, a więc te branże, które są dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca – dodał.

Usługi dla zaszczepionych

Na pytanie, czy osoby zaszczepione mogłyby już w maju korzystać np. z restauracji, Gowin odpowiedział, że będzie to dyskutowane w rządzie, ale on sam jest "zdeklarowanym zwolennikiem takiego rozwiązania".

- Musimy wszyscy okazać solidarność z przedsiębiorcami, z reprezentantami tych branż. To jest polski kapitał. Jeśli chodzi o turystykę i gastronomię, to są często prężnie rozwijające się do roku 2020 firmy rodzinne i uważam, że skoro ktoś jest już po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, nie może się sam zarazić ani zarazić innych, to tego typu osoby, z odpowiednimi certyfikatami, powinny móc zacząć korzystać z usług turystycznych i gastronomicznych – powiedział wicepremier.

Jak podkreślił, nad tego typu rozwiązaniami dyskutuje się lub wprowadza je w różnych krajach Unii Europejskiej czy świata i wymagają one m.in. odpowiedniego oprzyrządowania informatycznego. - Moim zdaniem uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja – dodał wicepremier.

Gowin był gościem Lubelskiego Forum Gospodarczego zorganizowanego w Wyższej Szkole Innowacji i Ekonomii w Lublinie. Forum poświęcone było sprawom gospodarczym Lubelszczyzny. W kilku panelach dyskusyjnych rozmawiano m.in. o specyfice przedsiębiorczości w woj. lubelskim, rosnącej roli szkolnictwa zawodowego na potrzeby rynku pracy, komercjalizacji badań naukowych oraz o "zielonej energii" jako szansie na rozwój regionu.

Zobacz wideo: Opustoszałe ulice Nowego Delhi. Dziennie nawet 300 tys. nowych przypadków COVID-19 w Indiach

Zobacz też:

Koronawirus atakuje kobiety w ciąży. "Z wyjątkową siłą i złośliwością"

Wypadek w domu dziecka. Trzylatek wypadł przez okno na drugim piętrze

Jak dbać o środowisko w czasie pandemii? 5 sposobów na ekologiczne życie w czterech ścianach

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości