Newsy

Czy dzieci wrócą we wrześniu do szkoły? Jest odpowiedź resortu zdrowia

Newsy

Cultura RFLiam Norris/Getty Images

Choć do rozpoczęcia roku szkolnego zostało jeszcze kilka tygodni, to wielu uczniów i rodziców zastanawia się, czy i kiedy powrót dzieci do nauki stacjonarnej będzie możliwy. Ich wątpliwości rozwijał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Kiedy dzieci wrócą do nauki stacjonarnej?

Adam Niedzielski był gościem "Rozmowy w samo południe" w radiu RMF FM. Zapytany przez dziennikarza czy uczniowie mają szansę wrócić od września do szkoły powiedział, że "prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bliskie 100 proc".

Jednak to, jak długo potrwa nauka stacjonarna, zależy od poziomu wyszczepienia. - Jeżeli poziom wyszczepienia w danej szkole będzie większy, to prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa - wariantu delta – bo on jest już dominantą w naszych badaniach – jest o wiele mniejsze" – mówił Niedzielski.

Czy będę kolejne obostrzenia?

Jak zaznaczył, podejmowanie decyzji powinno być w reakcji na sytuację epidemiczną, która w tej chwili nie upoważnia do wprowadzania daleko dolegliwych rozwiązań.

Niedzielski powiedział, że czarny scenariusz mówi o 15 tys. zakażeniach w październiku. - Zakładamy, że liczba hospitalizacji będąca pochodną zakażeń będzie o 40 – 50 proc. mniejsza niż była w trzeciej fali. System ochrony zdrowia będzie w mniejszym stopniu narażony na przeciążenia - dodał.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jaka będzie szkoła po lekcjach online?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

Pozostałe wiadomości