Newsy

Nauka zdalna odbija się na psychice uczniów. Minister Czarnek mówi o terminie powrotu do szkół

Uczennica

Klaus Vedfelt/gettyimages.com

Newsy

Nauka zdalna odbija się na psychice uczniów. Minister Czarnek mówi o terminie powrotu do szkół

Uczennica

Klaus Vedfelt/gettyimages.com

O tym, że pandemia ma niekorzystny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży specjaliści informują już od dawna. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że wszyscy uczniowie będą mogli liczyć na specjalistyczną pomoc. Szef resortu zapowiedział, kiedy uczniowie powinni wracać na zajęcia do szkół. 

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalnie źle wpływa na psychikę dzieci. Mamy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, również działające przez telefon i online. Chcemy uruchamiać więcej tego typu pomocy - zapewnił we wtorek w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na jaką pomoc mogą liczyć uczniowie?

- Zdajemy sobie z sprawę z tego, że nauczanie zdalnie jest nie tylko mniej efektywnie, ale również powodujące utratę kontaktu z rówieśnikami, z nauczycielami i źle wpływa na psychikę dzieci. Dlatego mamy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które działają na miejscu, mamy te poradnie, które działają przez telefon, ale też od 1 stycznia online. Chcemy uruchamiać coraz więcej pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci - powiedział Czarnek.

Minister edukacji i nauki mówił, że chciałby, żeby dzieci wróciły do szkoły po 17 stycznia, przynajmniej w klasach I-III szkoły podstawowej.

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły?

- Po to właśnie ferie są skumulowane w jednym terminie - przez dwa tygodnie w jednym terminie w sposób stacjonarny. Po to też był ten przepis o zakazie wyjścia bez opiekuna dorosłego dla dzieci do lat 16 do godziny 16.00 - przypomniał.

Czarnek dodał, że z tego ostatniego przepisu zrezygnowano po wzięciu pod uwagę opinii m.in. epidemiologów, psychologów i środowiska rodziców.

W Dzienniku Ustaw pojawiła się w poniedziałek nowela rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która wykreśla z obowiązującego rozporządzenia paragraf 9. dotyczący obostrzeń w przebywaniu małoletnich do lat 16 na świeżym powietrzu. Nowe przepisy, znoszące obecny zakaz, weszły w życie we wtorek 5 stycznia.

-Wszystko robimy po to, żeby po 17 stycznia dać sobie szansę, dać szansę dzieciom na powrót do szkoły przynajmniej stopniowo - zaznaczył Czarnek.

Jakie są plusy nauki zdalnej?

Zobacz także:

2/3 uczniów przyznało się do ściągania podczas lekcji online. "Zdarza nam się usłyszeć zza laptopa odpowiedź na pytanie, ile to jest 7 razy 8"

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia podał prawdopodobny termin

Czy w dobie pandemii dziecko po skończonych lekcjach może samo przebywać na podwórku?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
65
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
05.01.2021
Barbara
Kto to może wiedzieć, co będzie po feriach zimowych za dwa, trzy tygodnie. Ile będzie zakażonych, zgonów, chorych.
Druga sprawa to ściąganie. Ściąganie to od zawsze domena naszych uczniów i studentów. Zagranicą ta forma oszustwa nie jest znana. Możliwe, że dlatego nasi studenci osiągają tak dobre wyniki na zagranicznych uczelniach. Oczywiście mamy też wybitnych studentów.