Newsy

Karta Lokalizacji Podróżnego - od kiedy będzie dostępna i kto musi ją mieć?

Newsy

kobieta na lotnisku

Już od soboty (17 lipca) każda osoba, która będzie podróżowała do Polski, przed odprawą będzie musiała wypełnić tzw. Kartę Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP). Zastąpi ona dotychczas stosowane karty papierowe. Do czego potrzebny będzie dokument i skąd go wziąć?

Karta Lokalizacji Podróżnego - co to za dokument?

Główny Inspektorat Sanitarny zaznaczył, że jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe. Wówczas formularze personel pokładowy przekazuje odpowiednim służbom.

Według GIS Karta Lokalizacji Pasażera pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to Karta pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących.

Inspektorat zwrócił uwagę, że zgodnie z unijnymi zaleceniami dotyczącymi skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19 informacje o przypadkach zakażenia, wykrytych w momencie przybycia danej osoby na terytorium państwa członkowskiego, należy niezwłocznie przekazywać organom do spraw zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała w ostatnich 14 dniach.

Ponadto GIS przypomniał, że elektroniczna forma wypełniania karty lokalizacji pasażera – zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upływa w sobotę (17 lipca).

Karta Lokalizacji Podróżnika - skąd ją wziąć?

- Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, tzw. konwencji chicagowskiej – podał GIS.

Przekazał również, że administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych.

Zobacz także:

Powikłania po szczepionkach Pfizera i Moderny. Dotyczą serca i występują przede wszystkim u jednej grupy osób

Rząd Malty kolejny raz zmienia obostrzenia. Kto może spędzić wakacje na wyspie?

Walka z COVID-19 w Europie. Obowiązkowe szczepienie medyków, a bary, kina i teatry tylko dla zaszczepionych

Zobacz wideo: Podniebnie podróże w czasie pandemii

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości