Newsy

Inflacja w Polsce. Najwyższy wzrost od 24 lat

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
Inflacja

Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że inflacja w kwietniu wyniosła 12,3%. To największy wzrost od maja 1998 roku. Najbardziej podrożały paliwa do prywatnych środków transportu, nośniki energii czy żywność. Czy to już szczyt inflacji w tym roku?

Inflacja w kwietniu 2022

Inflacja w kwietniu wynosiła 12,3%. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2%. Ekonomiści prognozowali, że będzie to 1,3% mdm. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najbardziej ucierpieli m.in. kierowcy samochodów. Paliwo do prywatnych środków transportu podrożało o 27,8%.

Znaczący wzrost cen zauważono również w przypadku nośników energii (27,3%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (12,7%).

Inflacja w Polsce w marcu 2022 wynosiła 11,0% rok, do roku. Był to najwyższy poziom od lipca 2000 roku. Granicy 12 proc. nie przekroczył od 1998 roku.

Inflacja w Polsce 2022 - prognozy

Według ekonomistów Banku Gospodarstwa Krajowego szczyt inflacji w Polsce przypadnie na miesiące letnie. To właśnie wtedy tempo wzrostu cen może sięgnąć 13-14% w skali roku.

- To zasługuje na kolejne BUM! Według wstępnego szacunku inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. r/r! Wyżej od naszej prognozy (11,9 proc.) oraz konsensusu 'Parkietu' (11,7 proc.). Wzrost cen żywności (gigantyczne 4,2 proc. m/m) oraz energii (zapewne ceny opału). Inflacja bazowa w górę do 7,5 proc.-7,6 proc. r/r - napisali eksperci Analiz Pekao.

Więcej informacji TVN24.PL

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Yuichiro Chino/Getty Images

Pozostałe wiadomości