Newsy

Dzień Flagi 2022. Czy 2 maja jest dniem wolnym?

Newsy

Aktualizacja:
Polska flaga wywieszona na Święto Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym roku przypada w poniedziałek. Czy ten dzień jest wolny? Czy 2 maja zrobimy zakupy?

Początkowo Dzień Flagi miał być Dniem Orła Białego. Święto miało podkreślać rangę ojczystego godła, a jego obchody miały przypominać o tym, że symbole narodowe powinny być traktowane z szacunkiem.

Dzień Flagi 2022. Co to za święto?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

W związku z tym w wielu miejscach Polski dzień 2 maja jest obchodzony poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń czy manifestacji patriotycznych, podczas których eksponowane są oczywiście nasze barwy narodowe.

Dzień Flagi - kiedy wypada?

Dzień Flagi nie jest świętem ruchomym i zawsze wypada 2 maja. Tego dnia wielu Polaków decyduje się na wywieszanie na swoich domach biało-czerwonej flagi. Obecnie popularnym zwyczajem jest noszenie w tym dniu kokardy narodowej, inaczej kotylionu. Jest to zwyczaj zapoczątkowany jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był on później kontynuowany zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i obecnego prezydenta Andrzeja Dudę.

Dzień Flagi - czy jest wolny?

2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, więc jeśli przypadnie poza weekendem to, aby połączyć wolne od pracy dni 1 (Święto pracy) oraz 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja), potrzebne jest wzięcie urlopu wypoczynkowego. Może to być dobra okazja dla osób, które nie chciałyby przerywać obu majowych świąt dniem pracy.

Z tej opcji często korzystają także osoby, które chciałyby w tym czasie wyjechać na wypoczynek. W zależności od tego, w które dni tygodnia wypada majówka, czasem przy wzięciu trzech dni urlopu można mieć aż dziewięć dni wolnego. Taka możliwość jest w 2022 roku.

Dzień Flagi 2022 - gdzie i kiedy zrobić zakupy?

W 2022 roku Dzień Flagi przypada w poniedziałek. W związku z tym, zdecydowana większość sklepów będzie otwarta. Właściciele niewielkich sklepów mogą zdecydować się, aby w ten dzień dać swoim pracownikom dzień wolny lub samemu skorzystać z długiego weekendu. Jednak galerie handlowe i markety pozostają otwarte.

Dzień Flagi RP - zobacz wideo:

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Onet

Źródło zdjęcia głównego: Sergio Amiti/Getty Images

Pozostałe wiadomości