Newsy

Przecieki maturalne pojawiają się w sieci? Trzeba uważać na internetowych trolli

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Edziecko.pl
Uczennica w szkole

Do rozpoczęcia matur zostało niewiele czasu. W Internecie pojawiają się "przecieki", czyli konkretne frazy i zadania, które rzekomo mogą pojawić się na egzaminie. Czy warto się nimi kierować? Na co zwrócić uwagę podczas ostatnich przygotowań?

Egzamin maturalny 2022

Tegoroczne matury zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, zostaną przeprowadzone w terminie od 4 do 23 maja. Został już tylko niecały miesiąc, by przygotować się do egzaminu dojrzałości. Niektórzy uczniowie wybiorą po nim dalszą ścieżkę kształcenia, a inni podejmą pracę zawodową.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Obowiązkowe przedmioty maturalne należy zdać na min. 30% punktów. Przedmioty dodatkowe nie mają ograniczeń zdawalności, a ich wynik może jedynie ułatwić nam dostanie się na wybrany kierunek studiów. Maturę można poprawić również w następnym roku, jeśli wyniki z egzaminów nie były dla nas satysfakcjonujące lub uniemożliwiły nam zakwalifikowania się na konkretną uczelnię.

Przecieki maturalne 2022

Kilka tygodni przed egzaminem maturzyści przeszukują Internet w poszukiwaniu przecieków. Uczniowie liczą, że dzięki temu znajdą dodatkową pomoc, motywy literackie czy nawet konkretne zadania, mogące pojawić się w oficjalnych testach. Przecieki są również nadzieją dla tych, którzy naukę zostawili sobie na ostatnią chwilę i liczą na szczęśliwy traf.

W Internecie pojawiają się także pliki do pobrania o nazwie np. "Arkusze maturalne 2022". Niestety zwykle są one przygotowane przez oszustów, którzy wykorzystują naiwność młodych maturzystów. Jak wyjaśnić fakt, że tuż przed konkretnym egzaminem powtarzają się często konkretne frazy wyszukiwane przez użytkowników? Niestety jest to wynik ostatniej powtórki do egzaminu lub po prostu fake newsów i nie powinno się tym sugerować.

Pewniaki maturalne - co będzie na maturze?

Przygotowując się do matury, warto powtórzyć materiał, który pojawił się w ubiegłych latach. Pomocne będą arkusze i repetytoria. Na egzaminie z matematyki najczęściej często powtarzają się m.in. procenty, logarytmy, bryły obrotowe czy średnie arytmetyczne, a w ubiegłym roku lekturami sprawdzającymi wiedzę z języka polskiego były "Lalka" oraz "Ziemia Obiecana".

Trolling i fałszywe informacje w przeciekach maturalnych

Pojawiające się corocznie przecieki najczęściej są fake newsami. Zestresowani uczniowie często wpisują w wyszukiwarkę hasło "przecieki matura 2022", jednak w ten sposób nie znajdą odpowiedzi na tegoroczne pytania. Co gorsza, jak podaje portal spidersweb.pl jest to idealna okazja dla oszustów, aby żerować na stresujących się maturzystach. Portal ostrzega, aby nie wierzyć w internetowe przecieki, ponieważ treść zadań maturalnych pozostaje ścisłą tajemnicą aż do rozpieczętowania kopert podczas egzaminów.

Jedynymi osobami, które mają wiedzę o poszczególnych pytaniach to pracownicy OKE i CKE. Warto pamiętać, że przygotowanie arkusza często zajmuje kilka miesięcy, a nawet rok. Podczas ich opracowywania przez biurka specjalistów z CKE i OKE przewijają się setki możliwych zadań, które mogą się pojawić na egzaminach dojrzałości. Jest więc niewielka szansa, że nawet jeśli by chcieli udostępnić te informacje, to spamiętaliby pytania egzaminacyjne. 

Popularnym motywem są przecieki z Podlasia. Sytuacja miała miejsce wiele lat temu, a sprawą zajęła się prokuratura. Do dzisiaj w Internecie krąży wiele memów związanych z oczekiwaniem na przecieki z tego województwa. Ilość powstających żartów w sieci jest więc idealnym zobrazowaniem, że w przecieki maturalne lepiej nie wierzyć. Część z nich może przecież być kolejnym żartem internetowych śmieszków.

Matura 2022 - kiedy dokładnie wypada?

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja i potrwają do 23 maja. Dodatkowo 23 maja 2022 (poniedziałek) przeprowadzone zostaną egzaminy maturalne dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Termin dodatkowy egzaminów maturalnych przeznaczony jest dla osób, które z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogły zdawać egzaminów pisemnych w terminie głównym. Potrwają od 1 do 15 czerwca 2022.

Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego 5 lipca 2022 r.

Egzaminy poprawkowe przeprowadzone będą 23 sierpnia 2022.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas

Pozostałe wiadomości