Newsy

IMGW ostrzega: upały w niemal całej Polsce. W dwóch województwach będzie nieco chłodniej

Newsy

fhm/Getty ImagesPogoda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla całej Polski oprócz Podlasia oraz Warmii i Mazur. Synoptycy przewidują, że w tym czasie termometry w dzień mogą na tych terenach wskazać nawet 32 st. C. Należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody.

Alert drugiego stopnia - co to oznacza

IMGW na Twitterze podkreśliło, że w nocy z piątku na sobotę w wielu miejscach temperatury nie spadły poniżej 20 stopni.

Przed nami kolejny dzień z wysokimi temperaturami

- dodano.

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Jak zachować się podczas upałów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Czeka cię długa podróż, temperatura przekracza 30 st. C, a w twoim samochodzie nie ma klimatyzacji? Choć z pewnością nie będą to najprzyjemniejsze godziny za kółkiem, są sposoby, aby zminimalizować negatywne skutki upałów.

>>> Zobacz także:

Wybierasz się na urlop w sierpniu? IMGW prognozuje, jaka będzie pogoda

Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Klimatyzacja dwustrefowa – co warto o niej wiedzieć?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fhm/Getty Images

Pozostałe wiadomości