Newsy

Czy COVID-19 przechodzi z matki na noworodka? Naukowcy już to wiedzą

Newsy

Poród a koronawirus

Jak donoszą badacze z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii, do przeniesienia COVID-19 z ciężarnej matki na noworodka dochodzi rzadko, a ryzyka tego wcale nie zwiększają poród naturalny, karmienie piersią czy kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie. - Cieszę się, że dane są tak uspokajające - powiedziała autorka badania.

Artykuł prezentujący wyniki ich najnowszego badania ukazał się w piśmie "BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology".

To samo badanie wykazało, że nawet u tej garstki dzieci, która miała pozytywny wynik testu na COVID-19, zakażenie przebiegało w większości sposób bezobjawowo.

Wcześniejsze doniesienia

Jak podkreślają autorzy publikacji, sporo wcześniejszych doniesień na temat COVID-19 w ciąży sugerowało, że aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby z matki na dziecko, bezpieczniej przeprowadzić cesarskie cięcie, odizolować malucha tuż po porodzie i karmić go mieszanką, a nie piersią. Jednak dowodów na poparcie tych zaleceń w zasadzie nie było.

Aby jednoznacznie określić, czy zagrożenie dla noworodka, który ma chorą na COVID-19 matkę, jest realne, naukowcy ze School of Medicine University of Nottingham (we współpracy z ekspertami z: Dalhousie University w Kanadzie, Monash University w Australii oraz University College Cork w Irlandii) przeprowadzili przegląd 49 publikacji naukowych dotyczących tego zagadnienia.

Czy COVID-19 przechodzi z matki na dziecko? Nowe odkrycie naukowców

Łącznie badania te obejmowały 666 noworodków i 655 kobiet. Spośród tych pań, które urodziły siłami natury, tylko osiem z 292 (2,7 proc.) miało dziecko z dodatnim wynikiem na COVID-19. Co ciekawe, wśród 364 kobiet po cięciu cesarskim 20 (czyli 5,3 proc.) miało dziecko z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.

Odkrycia te pokazują, że noworodkowe zakażenie COVID-19 jest rzadkie, a także często bezobjawowe u dotkniętych nim niemowląt

- podkreślają autorzy publikacji.

Jak dodają, zebrane przez nich dane wykazały również, że wskaźnik infekcji nie zwiększa się przy porodzie naturalnym, karmieniu piersią, ani kontakcie z matką bezpośrednio po urodzeniu.

Wiele obaw budzi to, czy zakażone koronawirusem ciężarne powinny martwić się o zdrowie swoich dzieci. Z naszych wyników wynika, że prawdopodobieństwo zakażenia noworodka przez matkę COVID-19 jest niskie

- mówi główna autorka badania, dr Kate Walker.

Chcielibyśmy również podkreślić, że poród siłami natury i karmienie piersią są bezpieczne dla matek, które znalazły się w takiej sytuacji

- dodaje.

Dr Jeannette Comeau, lekarz dziecięcych chorób zakaźnych na Uniwersytecie Dalhousie, powiedziała:

Cieszę się, że dane są tak uspokajające i wspierają utrzymanie bezpośredniego kontaktu matka z dzieckiem zaraz po porodzie. Bo nawet w tych sporadycznych przypadkach, gdy dochodzi do zakażenia noworodka, przebieg kliniczny jest zwykle łagodny

- podsumowuje współautorka pracy.

>>> Zobacz także:

61-letnia Niemka spodziewa się dziecka. Co medycyna mówi na temat późnych ciąż?

„Oko na malucha” – aplikacja, dzięki której mamy wcześniaków mogą oglądać swoje dzieci. „Jest taką dawką radości i spokoju”

Tata na medal - sam odebrał poród: "Poczuliśmy moc, że możemy to zrobić w domu"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości