Newsy

Czy COVID-19 jest groźny dla kobiet w ciąży? Badacze mają nowe ustalenia

Newsy

Moment RF © Samantha Carrirolo/Getty Images

Czy zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może przyczynić się do obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu? Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Toronto pokazują, że COVID-19 wcale nie musi być groźny dla nienarodzonych dzieci.

Czy COVID-19 wpływa na przebieg ciąży?

Badacze z University of Toronto (Kanada) doszli do takich wniosków na podstawie analizy ponad 2,4 miliona porodów, do których doszło w 2020 roku w Ontario.

Jak przypominają autorzy raportu, infekcje, stany zapalne, stres, zaburzenia medyczne, predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe w równym stopniu mogą przyczyniać się do martwych urodzeń i porodów przedwczesnych.

Na początku pandemii pojawiły się więc obawy, że być może zakażenie SARS-CoV-2 także sprzyja tym zjawiskom. Kraje takie jak Wielka Brytania, Włochy czy Indie donosiły o wzroście liczby urodzeń martwych i pewnej zmienności w liczbie urodzeń przedwczesnych.

Czy COVID-19 jest niebezpieczny dla płodu?

Aby to zweryfikować, naukowcy z Toronto przeanalizowali narodziny na terenie prowincji Ontario w okresie ostatnich 18 lat i porównali trend w okresie przed pandemią (2002–2019) z okresem pandemii (od stycznia do grudnia 2020).

- Nie stwierdziliśmy żadnych ważnych zmian w odsetku porodów przedwczesnych lub urodzeń martwych podczas pandemii, co jest bardzo uspokajające – mówi dr Prakesh Shah, pediatra i główny autor publikacji. Jak dodaje, środki podejmowane w związku z pandemią oraz ich przestrzeganie mogą wpłynąć na wskaźnik urodzeń przedwczesnych.

Dlatego dodatkowo naukowcy przyjrzeli się wynikom urodzeń w regionach, w których wskaźniki zakażeń SARS-CoV-2 były wyższe (Toronto, region Peel, region York i Ottawa), a także porównali urodzenia w miastach i na wsiach oraz w dzielnicach o różnym poziomie średnich dochodów.

- Okazało się, że w pewnych rejonach niektóre ograniczenia pandemiczne wydają się mieć wręcz korzystny wpływ na ww. zjawiska, a w innych przynoszą odwrotny skutek - opowiada Shah. Ogólny bilans wynosi jednak zero.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ciąża i poród w dobie koronawirusa

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości