Newsy

Boże Narodzenie w Polsce w czasie koronawirusa. Czy osoby przyjeżdzające z zagranicy muszą iść na kwarantannę?

Newsy

Free-Photos/Pixabay

Boże Narodzenie coraz bliżej, a to tradycyjnie czas rodzinnych spotkań. Święta w Polsce chcą też spędzić osoby, które na co dzień pracują i mieszkają za granicą. Czy po przyjeździe do kraju będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę?

Boże Narodzenie 2020 - kwarantanna

W ostatnich tygodniach na infolinię Straży Granicznej dzwoni tysiące osób. Większość z nich to nasi pracujący za granicą rodacy. Zastanawiają się, czy po powrocie na święta do Polski będą musieli odbyć obowiązkową kwarantannę. Tylko w listopadzie pytało o to prawie 11 tys. osób.

Jak wyjaśnia ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, obywatele Polski po przekroczeniu granicy polskiej będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej nie są kierowani na kwarantannę.

- Przypominamy, że obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej nie dotyczy obywateli Polski, ale także cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, albo pozostają pod ich stałą opieką - wyjaśnia ppor. Michalska.

Jak dodaje, na granicach wewnętrznych nie są prowadzone kontrole graniczne. Tymczasowo zostały one przywrócone tylko od 15 marca do 12 czerwca br.

Boże Narodzenie 2020 - obostrzenia na granicach

Na polskich granicach będących zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej cały czas obowiązują obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

- Nie każdy cudzoziemiec może wjechać na terytorium Polski i co do zasady każdy wjeżdżający jest zobowiązany odbyć obowiązkowa izolację - zaznacza ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Szczegółowe informacje na temat przekraczania granic zewnętrznych i zasad kierowania na kwarantannę umieszczone są na stronie Straży Granicznej i są aktualizowane są na bieżąco.

Straż Graniczna przypomina również, by cudzoziemcy, którzy planują podróż do Polski, sprawdzili po pierwsze, czy z ich kraju możliwy jest transport do Polski . Na granicach zewnętrznych wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym, a dodatkowo do 31 grudnia został przedłużony zakaz międzynarodowych lotów cywilnych z niektórych państw.

Cudzoziemcy powinni sprawdzić, czy mogą wjechać na terytorium Polski. Granice zewnętrzne mogą przekroczyć określone kategorie osób, m.in. cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP oraz ci, którzy uczą się w Polsce. Pełen katalog osób dostępny jest na stronie internetowej SG w zakładce ' Aktualności '. SG przypomina, by cudzoziemcy sprawdzili tam, czy po przekroczeniu granicy zewnętrznej, będą musiał odbyć obowiązkową kwarantannę.

Natomiast Polacy, którzy planują podróż za granicę powinni zapoznać się z obostrzeniami panującymi w innych krajach. Informacje takie dostępne są na stronach MSZ, ambasad i konsulatów.

Kwarantanna a adres zameldowania. Jak to działa? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Dom Małgorzaty Rozenek gotowy na Boże Narodzenie. "Cieszę się, że pierwsze święta Henia będą takie piękne"

Czerwona choinka Joanny Przetakiewicz robi furorę w sieci: "Jest zrobiona z bawełny, a jej kolor jest symbolem siły"

Dom gotowy na święta – jak szybko i dokładnie posprzątać?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości