Newsy

Autokwarantanna przed świętami? Minister zdrowia: "Również o tym myślimy"

Newsy

Aktualizacja:
tookapic/Pixabay

Boże Narodzenie za niespełna trzy tygodnie. W niektórych krajach zachodnich przed świętami stosuje się autokwarantannę. Czy w Polce takie rozwiązanie też zostanie wprowadzone? Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, nie jest to wykluczone.

Autokwarantanna przed świętami

W tym roku Boże Narodzenie będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Święta upłyną pod znakiem pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń.

Czy chcąc spotkać się z bliskimi na święta, stosując się do istniejących wytycznych sanitarnych, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu wcześniej autokwarantanny? Minister zdrowia Adam Niedzielski zauważył, że rozwiązanie jest stosowane w krajach zachodnich.

- My również o tym myślimy - przyznał szef resortu zdrowia w TVN24.

- Będziemy starali się informować opinię publiczną, jaki jest najlepszy czas przygotowania się do takiej ewentualności - dodał minister Niedzielski.

Wcześniej, zapytany na piątkowej konferencji prasowej o to, kiedy skończy się pandemia ocenił, że może stać się to latem.

- Myślę, że w okolicach wakacji sytuacja epidemiczna powinna się na tyle uspokoić, że będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować - stwierdził Adam Niedzielski. Zastrzegł przy tym, że jest to wariant optymistyczny, który zakłada szczepienie 1 mln osób miesięcznie.

Obostrzenia na święta

Według najnowszego rozporządzenia rządu, do 27 grudnia, czyli także podczas świąt Bożego Narodzenia będzie obowiązywać limit osób na spotkaniach.

Na wigilijną kolację będzie można zaprosić jedynie pięć osób. 24 grudnia nie będą za to obowiązywać niektóre ograniczenia handlowe, m.in. godziny dla seniorów.

Koronawirus w Polsce - stan na 4 grudnia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 531 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie stwierdzono u 1 041 846 osób, spośród których 19 359 zmarło.

Resort zdrowia zapowiada kontrole stoków narciarskich. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Filip Chajzer pokonał koronawirusa i oddał osocze. Jak wygląda procedura?

Misie Fundacji TVN na miarę czasów - lekarz i dresy zamiast sukni

Książka to sprawdzony prezent na Mikołajki - w czasie pandemii zamówisz ją przez telefon. "Żeby w tym ciężkim czasie nie zabrakło nam literatury"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości