Niebywałe spotkanie w Puszczy Białowieskiej. Zdjęcia robią furorę w sieci

Sensacyjne odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Dowodem są zdjęcia
Sensacyjne odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Dowodem są zdjęcia
Źródło: Getty Images

Rzadki ptak, junko zwyczajny, który na co dzień zamieszkuje północną Amerykę, zaskoczył ornitologów w Polsce. Jego obecność w Puszczy Białowieskiej to prawdziwa sensacja, ponieważ w Europie pojawia się niezwykle rzadko. Zwykle migruje na południe, ale czasami trafia aż na kontynent europejski. Naukowcy zastanawiają się, co mogło skłonić go do tej długiej podróży.

Junko - co to za ptak?

Junko zwyczajny to ptak o zaledwie kilkunastu centymetrach długości i wadze przekraczającej 20 gramów. Zaskakujące jest jego pojawienie się w Polsce, gdyż jego naturalny obszar występowania obejmuje przede wszystkim tereny Ameryki Północnej. Junko zamieszkuje północne rejony tego kontynentu, zwłaszcza Alaskę i Kanadę, aż po Nową Fundlandię. Preferuje chłodniejsze, iglaste i mieszane lasy tajgi. Część populacji spotyka się również w zachodnich Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Oregonie i Idaho, a także w parku Yellowstone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

DD_20240320_Ptaki_rep_REP_napisy

DD_20240320_Ptaki_rep_REP_napisy
Fenomen obserwacji ptaków - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zimą junko migruje, jednak woli przemieszczać się w stronę wschodnich i środkowych Stanów Zjednoczonych, szukając tam łagodniejszych warunków do przetrwania mroźnych miesięcy. Jego zimowiska sięgają aż północnego Meksyku oraz Teksasu.

Zdarza się jednak, że junko wybiera dłuższą podróż, zmierzając nie na południe, lecz na wschód i północ. Tego typu migracje są rzadkością, ale czasami ptaki z Ameryki Północnej docierają aż do Europy, najczęściej do jej zachodnich części. Bardzo sporadycznie, ptaki te pojawiają się w środkowej czy wschodniej Europie, w tym w Polsce. Zatem zauważenie junko w Puszczy Białowieskiej jest wyjątkowym wydarzeniem.

Ptak junko w Polsce

Od 1963 roku nie było przypadku pojawienia się w Polsce tego niesamowitego ptaka. Wiele lat temu widziany był na Mierzei Helskiej. Teraz junko został sfotografowany w Puszczy Białowieskiej. Naukowcy zastanawiają się, co mogło skłonić ptaka do tak długiej podróży. Jednym z możliwych powodów jest nadzwyczajna surowość zim w Ameryce Północnej, w tym na południowych obszarach Stanów Zjednoczonych (Virginia, Karolina, Georgia), które mogły zmusić junko do wyruszenia w stronę Europy.

Jak donosi Birding Poland, junko zostało zauważone w Grudkach koło Białowieży, blisko polsko-białoruskiej granicy. Michał Polakowski uwiecznił tego amerykańskiego ptaka na zdjęciach, które ukazują go w karmniku wśród innych ptaków.

Junko jest łatwe do rozpoznania dzięki charakterystycznemu upierzeniu. Samiec ma ciemną, szaro-stalową górną część ciała, przechodzącą w niebieski odcień, a biały spód sprawia, że ptak wygląda, jakby został pomalowany w proporcji pół na pół.

To przede wszystkim zjadacz nasion, a jego dieta polega głównie na nasionach różnych roślin. W okresie lęgowym uzupełnia ją bezkręgowcami, w tym motylami czy mrówkami, które są pożywieniem zarówno dla niego, jak i dla jego piskląt.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości