Nie tylko ludzie celebrują w lutym miłość. "Zwierzaki były pierwsze"

Luty miesiącem miłości wśród zwierząt

Luty miesiącem miłości wśród zwierząt
Luty miesiącem miłości
Źródło: Dzień Dobry TVN

Luty to najkrótszy, lecz najbardziej obfitujący w uczucia miesiąc w roku. Ludzie obchodzą walentynki, a zwierzęta - czas zalotów i składania jaj. O tym, jak romantyczny jest świat z pozoru dzikiej fauny i flory, opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.

Walentynki u zwierząt. Luty miesiącem miłości

Nie jest żadną tajemnicą, że ludzie czerpią inspirację ze świata tzw. braci mniejszych, a ustalone przed laty zwyczaje często bywają zgodne z prawami natury. Przykładem jest obchodzone w lutym święto zakochanych.

- Zwierzaki były pierwsze, na pewno. To przecież my wymyśliliśmy 14 lutego, a tak naprawdę dostosowaliśmy się do rytmu przyrody, ponieważ i królowie podniebnych przestworzy, czyli bieliki i królowie lasu, czyli wilki właśnie w okolicach 14 lutego (i to wychodzi ze wszystkich badań, ze wszystkich wykresów) mają idealny pik, apogeum rui - uświadamia w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.

Ptasie zaloty w lutym

Jak zaznacza przyrodnik, bieliki łączą się na całe życie, ale co jakiś czas w wyjątkowy sposób odnawiają śluby małżeńskie. - To jest coś niezwykłego. Muszą wzbić się wysoko. Samiec i samica łączą się szponami, spadają takim kręciołkiem, jakby się miały rozbić i potem się rozłączają. One są zawsze razem, przekazują sobie pokarm - wyjaśnia nasz gość.

Te drapieżne ptaki składają jaja już pod koniec lutego. - One są ogromne. Potrzebują czasu, żeby to pisklę wyrosło, żeby jesienią było już w miarę samodzielne - zaznacza Marcin Kostrzyński.

- Żurawie też muszą się śpieszyć, bo to jest najwyższy ptak. On ma wysokość człowieka praktycznie - tłumaczy przyrodnik. - Żuraw rozmawia ze swoim jajem, przewraca je na bok, żeby to pisklę trochę poleżało, trochę na drugi boczek, trochę na wznak. Bo ten związek między rodzicami a dziećmi tworzy się, kiedy dzieci ptasie są jeszcze w jajach - tłumaczy ekspert.

Jak zobaczycie podniebne popisy kruków, to też jest ich okres godowy. One też w lutym już składają jaja 
- dodaje Kostrzyński.

Rozmnażanie wilków. Mądre decyzje królów lasu

Nieco większym rozsądkiem, intuicją i instynktem niż nałożonymi z góry terminami i prawami natury kierują się w kwestiach sprowadzania potomstwa na świat królowie lasu, czyli wilki.

- One mówią: "Nie, koniec, mamy dostatecznie dużo gęb do wykarmienia" i po prostu wilczyca decyduje: "Sorry, w tym roku cieczki nie będzie, nie będzie więcej małych wilczków" - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN przyrodnik.

Marcin Kostrzyński obserwuje życie watah dzięki zamontowanym w lesie fotopułapkom. Jak rozpoznaje poszczególnych członków wilczej rodziny? - Tylko ojciec i matka mają prawo nosić ogon do góry. Wszyscy inni muszą mieć ogon na dół. To jest święta zasada - zaznacza.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości