Koronawirus

Delta Plus - kolejna odmiana koronawirusa SARS-CoV-2. Co o niej wiadomo?

Koronawirus

Aitor Diago/Getty Images

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Delta od kilku miesięcy rozprzestrzenia się w Europie. Pierwsze przypadki wykryto już także w Polsce. Co więcej, w Indiach pojawiły się także doniesienia o nowej jego odmianie – Delta Plus.

Koronawirus: wariant Delta

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 Delta po raz pierwszy został wykryty w Indiach. W Wielkiej Brytanii przypada na niego już 99 proc. wszystkich nowych zakażeń tym patogenem.

- Wirus Delta dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant Delta Plus, kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc – ostrzegał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

Jego zdaniem konieczna jest szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień. Niezbędne są też przygotowania do kolejnej fali pandemii.

- Mimo wakacji, trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo wariant Delta ma duży potencjał epidemiczny. Kolejna fala może nadejść szybko, potrzebne dzienne dane o nowych hospitalizacjach w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem statusu odporności (zaszczepieni, ozdrowieńcy) – stwierdził ekspert NRL.

Koronawirus: wariant Delta Plus

Z danych indyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że wariant Delta Plus wykryto w kilku stanach, takich jak Maharasztra (trzecim co do wielkości i drugim pod względem ludności), Kerala w południowo-zachodnich Indiach oraz Madhya Pradesh (w środkowej części kraju).

- Nie ma jeszcze żadnych danych na poparcie tezy, że (Delta Plus) to wariant niepokojący - mówiła wirusolog Gagandeep Kang, członkini brytyjskiego towarzystwa naukowego Royal Society of London. - Potrzeba więcej danych biologicznych i klinicznych - dodała.

Natomiast prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak zapewnia o skuteczności szczepień. Powołuje się na wyniki badań w Wielkiej Brytanii, z których wynika, że szczepionka Pfizera w 96 proc. zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, a AstraZeneca - w 92 proc.

- Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19 – podkreślał na Twitterze dr Grzegorz Cessak.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Minister zdrowia zapowiada rozszerzenie listy krajów objętych restrykcjami z uwagi na wariant delta

Autor: Oskar Netkowski

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości