Koronawirus

Ponowne zakażenie COVID-19. Kto jest najbardziej narażony?

Koronawirus

iStockphotoEmir Culjevic/Getty Images

Ponowne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zdarza się rzadko, ale jest możliwe. Zdaniem badaczy w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy. Osoby, które przechorowały COVID-19 są chronione przed ponowną infekcją przez co najmniej pół roku.

Ponowne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Danii i Szwecji opublikowane w magazynie "The Lancet" (Staten Serum Institut, Uniwersytet w Kopenhadze, European Centre for Disease Prevention and Control) sugerują, że ponowne zakażenia są rzadkie, a odporność może trwać co najmniej sześć miesięcy. Wcześniejsza infekcja COVID-19 chroni większość ludzi przed ponownym zakażeniem.

Dane zebrano w ramach krajowej strategii badań COVID-19 w Danii - w roku 2020 przebadano ponad dwie trzecie populacji (69 proc., 4 miliony osób). Bezpłatne, ogólnokrajowe testy PCR - dostępne dla każdego, niezależnie od objawów - są jednym z głównych filarów duńskiej strategii zwalczania COVID-19, co odróżnia Danię od większości innych krajów.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące pierwszej i drugiej fali do oszacowania ochrony przed ponownym zakażeniem pierwotnym szczepem COVID-19. Stosunki dodatnich i ujemnych wyników testów zostały obliczone z uwzględnieniem różnic w wieku, płci i czasu od zakażenia, i wykorzystano je do oszacowania ochrony przed ponowną infekcją.

Wśród osób, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali między marcem a majem 2020 r., tylko 0,65 proc. (72 z 11 068) ponownie uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali od września do grudnia 2020 r. Wskaźnik infekcji był pięciokrotnie wyższy wśród osób, które w drugiej fali miały pozytywny wynik testu, po uprzednim wyniku negatywnym - na poziomie 3,3 proc. (16 819/514 271) Spośród osób w wieku poniżej 65 lat, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali, 0,60 proc. (55/9137) uzyskało wynik pozytywny ponownie podczas drugiej fali.

Stwierdzono, że starsze osoby są bardziej narażone na ponowne zakażenie, przy czym 0,88 proc. (17/1931) osób w wieku 65 lat lub starszych, które były zakażone podczas pierwszej fali, ponownie były dodatnie w drugiej fali. Wśród osób w wieku 65 i więcej lat, które wcześniej nie chorowały na COVID-19, 2,0 proc. (1866/93 362) uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali.

Jak chronić osoby z grupy ryzyka?

Autorzy podkreślają, że ochrona osób starszych - w tym dystans społeczny i szczepienia - są niezbędne, nawet jeśli miały one już zdiagnozowany COVID-19. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone na ponowne zakażenie COVID-19, z zaledwie 47 proc. ochroną w porównaniu z 80 proc. w przypadku osób młodszych. Odkrycia podkreślają, że środki mające na celu ochronę osób starszych, w tym dystans społeczny i szczepienia, są niezbędne, nawet jeśli u ludzi zdiagnozowano już COVID-19.

- Nasze badanie potwierdza to, co wiele innych wydawało się sugerować: reinfekcja COVID-19 jest rzadka u młodszych, zdrowych osób, ale osoby starsze są na nią bardziej podatne. Ponieważ osoby starsze są również bardziej narażone na cięższy przebieg choroby i niestety umierają, nasze odkrycia jasno pokazują, jak ważne jest wdrożenie polityki ochrony osób starszych podczas pandemii - powiedział Dr Steen Ethelberg z Statens Serum Institut w Danii.

Jak zaznaczają autorzy, analiza skupiła się na oryginalnym szczepie koronawirusa i nie dokonano oceny jego wariantów. Jednak nic nie wskazuje, aby ponowne zakażenie miało być trudniejsze akurat w przypadku nowych, bardziej zaraźliwych i ciężej przebiegających wariantów. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić, jak może się zmieniać ochrona przed ponownym zakażeniem w przypadku różnych szczepów SARS-Cov-2.

Zobacz wideo: Jak pracuje lekarz rodzinny w dobie koronawirusa?

Zobacz także:

Protest rezydentów. "Tysiące lekarzy z największym żalem opuści swoich pacjentów"

Kolejne obostrzenia w handlu i usługach? "Żadnego wariantu nie jesteśmy w stanie wykluczyć"

Powstanie doustna szczepionka przeciw COVID-19? "Możliwe będzie przyjęcie jej w domu"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości