Gwiazdy

Kim były "kociaki" Plewińskiego? Niektóre z nich to legendy polskiego kina

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
„Kociaki” Plewińskiego
„Kociaki” Plewińskiego Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Wojciech Plewiński jest fotografem teatralnym, jednak w przeszłości zajmował się także wykonywaniem zdjęć kobiet dla tygodnika "Przekrój". Okazuje się, że artysta współpracował z legendami polskiego kina. Które gwiazdy uwiecznił?

"Kociaki" Plewińskiego

Wojciech Plewiński to legendarny, krakowski fotograf teatralny. Przez wiele lat związany był z tygodnikiem "Przekrój", gdzie fotografował tzw. "kociaki". Tak nazywano młode kobiety, które co tydzień trafiały na okładki czasopisma. Jego zdjęcia pojawiły się tam ponad 500 razy.

Wśród modelek pozujących dla artysty znalazły się prawdziwe legendy polskiego kina m.in. Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz czy Anna Seniuk. - Głównym motywem zdjęć były piękne kobiety, dziewczyny. Musiałem mieć oczy dookoła głowy i wyłapywać przyszłe modelki - opowiada.

Wojciech Plewiński - fotograf teatralny

Fotograf dbał nie tylko o odpowiednie kadry, ale także o makijaż i stylizacje "kociaków". - One nie umiały się malować, ja je malowałem, bo były bardzo "surowe" - wyjaśnia. Przebierał modelki tak, aby mogły pojawiać się na okładce wielokrotnie.

- Na każdym zdjęciu wyglądałam inaczej - kolor włosów, fryzura - wspomina Barbara Leszczuk.

Jak rozpoczęła się jego przygoda z fotografią teatralną? - Sekretarka teatru zadzwoniła do mnie i głosem załamującym się mówi "Wojtek, nasz fotograf zachorował, ratuj nas, przyjdź i zrób zdjęcia". Nigdy tego nie robiłem, ale jakoś sobie poradziłem - opowiada artysta. Dziś na swoim koncie ma 821 spektakli w różnych teatrach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości