Gwiazdy

Vangelis nie żyje. Wybitny kompozytor miał 79 lat

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Co nowego w show-biznesie?
Dzień Dobry TVNCo nowego w show-biznesie?

Zmarł znany grecki kompozytor Vangelis. W 1982 roku dostał Oscara za muzykę do filmu "Rydwany ognia". W chwili śmierci miał 79 lat. Odszedł w szpitalu we Francji. Oficjalna przyczyna śmierci nie została jeszcze podana.

Vangelis nie żyje

Vangelis, a właściwie Evángelos Odysséas Papathanassíou był znanym na całym świecie, cenionym greckim kompozytorem. Urodził się 29 marca 1943 roku w Agrii w Grecji. 

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Jak podają zagraniczne media, w tym CNN, artysta zmarł 17 maja późnym wieczorem w szpitalu we Francji. Niedawno był tam leczony na COVID-19. Oficjalna przyczyna śmierci nie jest znana.

Vangelis - kariera

Muzyka stała się pasją Vangelisa już w dzieciństwie. Jako 4-latek rozpoczął edukację w tym kierunku, a dwa lata później miał swój pierwszy publiczny występ, podczas którego zaprezentował własne kompozycje. Ogromną popularność przyniosło mu pisanie muzyki do filmów. W 1982 roku został uhonorowany Oscarem za muzykę do produkcji "Rydwany ognia".

Następnie podjął współpracę z brytyjskim reżyserem Ridleyem Scottem i stworzył muzykę do filmów "Łowca androidów" oraz "1492. Wyprawa do raju". W czasie swojej działalności skomponował ścieżki dźwiękowe do prawie 100 filmów i wydał ponad 50 albumów. W 1992 roku Francja uhonorowała go Orderem Sztuki i Literatury. Był również twórcą hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Rob Verhorst/Getty Images

Pozostałe wiadomości