muzyka filmowa

  muzyka filmowa

  Hans Zimmer to jeden z najwybitniejszych kompozytorów. Przez ponad 30 lat kariery stworzył muzykę do ponad 150 filmów i bajek animowanych. Jest twórcą ścieżek największych kinowych hitów, m.in. takich jak: "Cienka czerwona linia", "Blade Runner 2049", czy "Piraci z Karaibów". O swojej pracy i nadchodzącym tournée opowiedział Gabi Drzewickiej, dziennikarką Dzień Dobry TVN.

  W wieku 93 lat odszedł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, jeden z najwybitniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej. Szerokiej publiczności dał się poznać jako kompozytor muzyki do najpopularniejszych polskich seriali, m.in. "Czterdziestolatek", "Wojna domowa" i "Janosik". Był autorem takich przebojów jak "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia" czy "Zakochani są wśród nas".

  Z powodu pandemii tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Filmowej została odwołana. Mimo to, Łukasz Targosz postanowił nie zasypiać gruszek w popiele i stworzył największą orkiestrę domową. Zawoławszy "Let’s play together", zebrał setki zgłoszeń z całego świata. Jedną z artystek, która podjęła współpracę z kompozytorem, jest Ania Karwan. Artyści opowiedzieli nam o efektach projektu.

  Kompozytor Howard Shore stworzył muzykę do ponad 80 filmów, m.in. do Milczenia Owiec, Siedem i Aviatora. Za muzykę i piosenkę do trylogii Władca pierścieni otrzymał trzy Oscary. W jaki sposób tworzy? O swojej pracy i nagrodzie, którą otrzymał podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie kompozytor powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  W Łodzi trwa PGNiG Transatlantyk Festiwal, którego twórcą jest kompozytor muzyki filmowej Jan A.P. Kaczmarek. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał go o ideę festiwalu i łóżkotekę. Panowie poruszyli również gorący temat, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

  Krakowski teatr Variete wystawia wyjątkowe widowisko muzyczno-taneczne, w trakcie którego prezentowane są najpiękniejsze melodie filmowe. Jakie? Skąd wziął się pomysł na takie show? Z artystką Olgą Szomańską i reżyserem Januszem Szydłowskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Hans Zimmer - niemiecki kompozytor, jeden z najsłynniejszych twórców muzyki filmowej. Przez 30 lat swojej pracy stworzył ścieżki dźwiękowe do ponad 120 hollywoodzkich produkcji. Na swoim koncie ma 9 nominacji do Oscara i jedną statuetkę. W przyszłym roku zagra w Polsce. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Jakie według niego są stopnie do sławy? Czy zdarza mu się "muzycznie powtarzać"?

  Gość Dzień Dobry TVN Andrzej Korzyński skomponował muzykę do bardzo wielu filmów polskich i zagranicznych, w tym m.in. do Człowieka z marmuru, Nie ma mocnych i Akademii Pana Kleksa. Komponował również dla takich polskich sław, jak: Maryla Rodowicz, Zdzisława Sośnicka i Czesław Niemen. On też wymyślił Franka Kimono. Ile miał lat, kiedy skomponował pierwszy utwór? Kto musiał go pilnować, by ten ćwiczył gamy do szkoły muzycznej? Co w pewnym momencie zniszczyło jego ego? Z kim najbardziej lubi pracować? Do studia zaprosiliśmy również wokalistkę Małgorzatę Ostrowską, która swego czasu śpiewała przeboje Andrzeja Korzyńskiego.