Ignacy Gogolewski nie żyje. Wybitny aktor miał 90 lat

Ignacy Gogolewski
Ignacy Gogolewski nie żyje
Źródło: Wojciech Olszanka/East News
Zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski. Artysta zagrał Konrada-Gustawa w pierwszej powojennej inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza. 17 czerwca świętowałby 91. urodziny. - Żegnaj, dziękujemy za wszystko - napisała Krystyna Janda.

Ignacy Gogolewski nie żyje

Ignacy Gogolewski nie żyje. Artysta miał 90 lat. Odszedł niedługo przed swoimi 91. urodzinami. Informację o śmierci aktora przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych m.in. Związek Artystów Scen Polskich.

Rozmowy o śmierci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

- Z przykrością informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski, aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-2006, Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek - czytamy w komunikacie.

Ignacy Gogolewski - kariera

Ignacy Gogolewski urodził się w 1931 roku w Ciechanowie. W 1953 roku został absolwentem PWST w Warszawie. Tuż po ukończeniu szkoły dostał angaż w Teatrze Polskim w Warszawie. Tam też debiutowała. Przez lata był związany z warszawskich teatrami: Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. Na swoim koncie miał także wiele ról w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. 

W historii zapisał się jako pierwszy aktor, który zagrał Konrada-Gustawa w pierwszej powojennej inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza. Miał wtedy zaledwie 24 lata. Wcześniej rolę tę powierzano znacznie dojrzalszym i starszym artystom.

- Ignacy Gogolewski odszedł dziś rano. Żegnaj, dziękujemy za wszystko - napisała na Facebooku Krystyna Janda.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Rzeczpospolita/ Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olszanka/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości