Nie żyje Madeleine Albright. Była pierwszą kobietą na stanowisku sekretarza stanu w administracji prezydenta USA

świeczka
świeczka
Źródło: Manuel Breva Colmeiro/Getty Images
Madeleine Albright była wybitną amerykańską dyplomatką, która miała także znaczenie dla historii Polski. Teraz media obiegła smutna informacja. W wieku 84 lat pierwszą kobietę-sekretarz stanu w historii USA pokonał nowotwór.

Kariera Madeleine Albright

Madeleine Albright urodziła się 15 maja 1937 roku jako Marie Jana Korbelová w Pradze w ówczesnej Czechosłowacji. Była córką czeskiego dyplomaty, dlatego też jako dziecko dużo podróżowała. Mieszkali w Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Serbii i Szwajcarii. Gdy miała 11 lat z rodzicami i dwójką rodzeństwa wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Tam dorosła, ukończyła studia na kierunku nauk politycznych i wyszła za biznesmena Josepha Medill Pattersona Albrighta. Po tym jak urodziła dwie bliźniaczki, studiowała stosunki międzynarodowe. Następnie urodziła trzecią córkę i kontynuowała studia na wydziale prawa.

Rozmowy o śmierci

13643899_jak-zabezpieczyc-sie-na-wypadek-smierci_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Była niezwykle ambitna i zrobiła doktorat z filozofii. Podjęła współpracę z amerykańskim senatorem Edmundem Muskiem. Po wygranych wyborach prezydenckich przez Jimmy Cartera, były profesor Madeleine, Zbigniew Brzeziński (urodzony w Polsce amerykański geostratega, dyplomata i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego) zwerbował ją w 1978 do pracy w Kongresie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Gdy potem otrzymała grant na projekt badawczy, skupiła się na ludziach zaangażowanych w ruch Solidarności w Polsce. Wiele wtedy podróżowała do naszego kraju.

Po rozwodzie z mężem służyła jako główny doradca ds. polityki zagranicznej Partii Demokratycznej. W 1993 roku Clinton mianował ją ambasadorem USA przy ONZ, co było jej pierwszym stanowiskiem dyplomatycznym. Pełniąc tę funkcję przyleciała do naszego kraju wspólnie z amerykańskim generałem Johnem Shalikashvilim, i przekonywała Polskę do wejścia do NATO w trybie ekspresowym.

Następnie w 1997 roku amerykański Senat pozytywnie zaopiniował kandydaturę Madeleine na stanowisko sekretarza stanu. Zdobyte w ONZ doświadczenie sprawiło, że Albright była przygotowana do pełnienia nowej roli. Senatorowie poparli ją jednomyślnie. To niezwykle rzadki przypadek, by Senat w tak zdecydowany sposób popierał prezydenckiego kandydata. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Pracowała w gabinecie Billa Clintona w latach 1997-2001.

Co ważne, to ona 12 marca 1999 roku odebrała z rąk ministrów spraw zagranicznych Czech, Węgier i Polski dokumenty akcesyjne. Od tego momentu Polska stała się pełnoprawnym członkiem NATO. Podobno to jej pomysłem było, by uroczystość odbyła się w mieście Independence w stanie Missouri. Independence z języka angielskiego oznacza bowiem niepodległość.

Śmierć Madeleine Albright

O śmierci Madeleine Albright poinformowała w mediach społecznościowych 23 marca jej rodzina. W oświadczeniu czytamy: "Z bólem serca ogłaszamy, że dr Madeleine K. Albright, 64. sekretarz stanu USA i pierwsza kobieta na tym stanowisku, zmarła wcześniej dzisiejszego dnia. Przyczyną był rak. Straciliśmy kochającą matkę, babcię, siostrę, ciocię i przyjaciółkę".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: TVN24, onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Manuel Breva Colmeiro/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości