"Szkło kontaktowe" od kulis. Jak program wspominają jego współtwórcy?

Sianecki_2
DD_20220122_Sianecki_REP
Na księgarskich półkach pojawiła się książka "No i pogadali. Szkło Kontaktowe, gdy gasną kamery". Jak wyglądały początki tego popularnego programu? Co dzieje się za jego kulisami? O tym opowiedzieli nam Tomasz Sianecki – współtwórca "Szkła kontaktowego" oraz Tomasz Jachimek – komentator i autor książki.

"Szkło kontaktowe" – początki

"Szkło kontaktowe" emitowane jest na antenie TVN24 od 25 stycznia 2005 roku. Program od 17 lat wieczór w wieczór gromadzi liczącą ok. 600 tysięcy osób publiczność. W tym roku na sklepowych półkach ukazała się książka opowiadająca o kulisach programu. W "No i pogadali. Szkło Kontaktowe, gdy gasną kamery" rozmówcami Tomasza Jachimka są Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz, Wojciech Fiedorczuk, Jerzy Iwaszkiewicz, Szymon Jachimek, Katarzyna Kasia, Michał Kempa, Katarzyna Kwiatkowska, Grzegorz Markowski, Marek Przybylik, Henryk Sawka, Dominika Sekielska, producentka "Szkła", Tomasz Sianecki i Wojciech Zimiński. Na łamach wydawnictwa dzielą się wspomnieniami i nieznanymi anegdotami związanymi ze "Szkłem", opowiadają o życiu telewizyjno-radiowo-dziennikarskim, polityce, prywatnych wzlotach i upadkach.

- Jest tu 15 współautorów, to zbiór rozmów  publicystycznych. Ja tylko służyłem jako narzędzie nagrywające - powiedział Tomasz Jachimek w Dzień Dobry TVN.

Ze wspomnień współautorów możemy dowiedzieć się, co działo się przed ostatnie lata na wizji, a także poza nią, gdy gasły kamery. Jak wyglądały początki programu? Tomasz Sianecki zdradził swoją perspektywę.

- Zanim kamery ruszyły była tragedia. Ja jestem skowronkiem. Jak się dowiedziałem, że mam mieć o godzinie 22:00 program, to nie byłem zadowolony. To niezadowolenie trwa 17 lat, ale organizm się przyzwyczaił - przyznał dziennikarz.

"Szkło kontaktowe" w teatrze

Od 28 maja w Teatrze 6. piętro wystawiana jest teatralna wersja "Szkła kontaktowego" wyreżyserowana przez Eugeniusza Korina. Spektakl "Szkło kontaktowe live&touch" powstał wspólnym wysiłkiem Teatru 6.piętro i TVN24.

- Prowadzący, loża szyderców i gość specjalny mają możliwość nawiązania żywego i wyjątkowego dialogu z publicznością, pełnego ciętych ripost i niewymuszonych żartów. Prawdziwymi gwiazdami show są jak zawsze w "Szkle kontaktowym" politycy. Widzowie mogą obejrzeć w krótkich filmikach video najzabawniejsze momenty ich występów publicznych z ostatnich 14 lat, czyli od początku istnienia programu. Materiały przygotowuje redakcja Szkła Kontaktowego – najlepsi w kraju specjaliści od tropienia nonsensów naszego życia politycznego. Podczas spektaklu publiczność może zabierać głos, tak samo jak podczas programu telewizyjnego, do czego zachęcają ich gospodarze wydarzenia. Widzowie mogą skorzystać z rzadkiej okazji stanięcia twarzą w twarz z gospodarzami "Szkła kontaktowego" i podzielenia się z nimi swoimi opiniami – czytamy w opisie sztuki.

Zainteresowani? Najbliższe spektakle zaplanowane zostały na: 22.01, 24.02, 25.02, 26.03 i 27.03.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości