Gwiazdy

Samobadanie piersi może uratować życie. Lekarz: "To wy wyczujecie pierwsze zmiany"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Samobadanie piersi może uratować życie

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Mówimy o tym głośno, by każda kobieta na stałe wprowadziła do swojego kalendarza profilaktykę w tym zakresie. Podstawą jest samobadanie. Jak je wykonać prawidłowo? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Milewską, lekarzem rodzinnym oraz aktorką Darią Widawską i prezenterką Kingą Zawodnik.

Samobadanie piersi może uratować życie

Justyna Milewska, Daria Widawska i Kinga Zawodnik zaangażowały się w kampanię społeczną "Dotykam-Wygrywam". Jej głównym celem jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza.

- Podchodzę do tej kampanii bardzo osobiście, ponieważ mój tata zmarł w wyniku choroby nowotworowej. Tak naprawdę stało się to dlatego, że za późno została zdiagnozowana choroba. Podczas rozmów z różnymi specjalistami, profesorami wiem, że im szybciej zmiana zostanie wykryta, tym jest większa szansa na całkowite wyleczenie. Będę o tym trąbić, by się badać, nie bać się i nie wstydzić - tłumaczyła prezenterka Kinga Zawodnik.

Daria Widawska również jest ambasadorką kampanii "Dotykam-Wygrywam" i - podobnie jak Kinga - przez raka -straciła bliską osobę.

- Moja mama zmarła na nowotwór i też jestem naznaczona jakby w swoim myśleniu i przeżywaniu tego momentu, kiedy dowiedziała się cała rodzina. Rak jest kolejnym członkiem rodziny, który nieproszony przychodzi do naszego domu. Choruje cała rodzina. Nie tylko chory, ale i dzieci, mąż, rodzice. Im szybciej się go pozbędziemy, tym szybciej zapomnimy, że on przyszedł do naszego domu - powiedziała aktorka w Dzień Dobry TVN.

Ona sama też się bada i apeluje, by nie odkładać tego na potem. - Badam się co miesiąc, a czasami nawet częściej. Nie zwracam uwagi na termin. Po prostu idę pod prysznic. Namydlam swoje ciało i przy okazji badam. To jest najprostsze, co możemy dla siebie zrobić. Wczesne wykrycie raka piersi powoduje, że on jest absolutnie wyleczalny - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Badanie piersi krok po kroku

Justyna Milewska, lekarz rodzinny i konsultant medyczny kampanii "Dotykam-Wygrywam", zwróciła się do naszych widzek, by pamiętały o tym, że samobadanie jest szczególnie ważne, bo najlepiej znają budowę swoich piersi. - Lepiej niż wasz lekarz. To wy wyczujecie pierwsze zmiany - zaznaczyła.

Jej zdaniem badania, które na stałe powinny gościć naszym w kalendarzu, to:

  • samobadanie piersi - raz w miesiącu;
  • USG piersi - raz w roku;
  • mammografia.

Czynniki, na które mamy wpływ, by zmniejszyć ryzyko raka piersi to:

  • odpowiednia dieta;
  • aktywność fizyczna;
  • eliminacja używek;
  • dobór biustonosza.

Zobacz w materiale wideo, jak krok po kroku prawidłowo wykonać samobadanie piersi, które dotyczy nie tylko kobiet w każdym wieku, ale i mężczyzn. - U panów rzadko występuje rak piersi, ale też się zdarza - podkreśliła specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości