Zdrowie

Bóle głowy. Jak je rozróżnić i z nimi walczyć?

Zdrowie

Autor:
Milena
Jaworska
Tylko od przybytku głowa nie boli

Coraz więcej osób uskarża się na uporczywe bóle głowy. Z czego wynikają? Czy możemy sami zdiagnozować, co nam dolega, w zależności od miejsca, które nas boli? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to dr Natalia Felberg-Ulanowska, specjalistka medycyny rodzinnej i dr Marian Majchrzycki, osteopata.

Ból głowy - czy można samodzielnie rozróżnić jego rodzaj?

Wiele osób skarży się na bóle głowy, jednak dolegliwości z tym związane często są bagatelizowane. Warto pamiętać, że nie zawsze ból ten świadczy o zmęczeniu. Jego przyczyną mogą być dysfunkcje mięśniowo-szkieletowe. Czy możemy bez pomocy lekarza rozróżnić bóle głowy?

- Możemy, oczywiście. Są różne przyczyny bólu głowy. Są te medyczne bardziej czy takie, których przyczyną jest patologia. I są te napięciowe bóle głowy związane z dysfunkcjami mięśniowo-szkieletowymi, stawowymi i na które wpływ mają także narządy wewnętrzne. To też może powodować ból głowy - tłumaczył dr Marian Majchrzycki, osteopata.

Ból głowy - kiedy świadczy o tym, że dzieje się coś złego w organizmie?

Choć schorzenie to jest powszechne, często nie wiemy, jakie skutki może za sobą nieść. Bagatelizowanie bólów głowy stało się niemalże normą. Jak mówi popularne powiedzenie: "paluszek i główka to szkolna wymówka". Czy rzeczywiście powinniśmy przechodzić bez strachu wobec tego zjawiska?

- Przede wszystkim wtedy, kiedy jest to wybitnie silny ból głowy. Pierwszy taki epizod silnego bólu głowy w życiu, niezależnie od wieku osoby, zawsze budzi duży niepokój i wymaga dalszej diagnostyki. Często pacjenci opisują, cytuję: "nigdy w życiu nie doświadczyłem czegoś tak silnego", "nigdy w życiu tak mnie nie bolało". Zawsze wtedy zapala nam się czerwona lampka - zauważyła dr Natalia Felberg-Ulanowska, specjalistka medycyny rodzinnej.

- Dodatkowo szczególnie zwracamy uwagę na osoby po 50. roku życia. Jeżeli taki szczęśliwiec przez większość swojego życia nie doświadczył bólu głowy albo zdarzało się to sporadycznie, a tutaj nagle pojawiają się regularne czy nasilające się, niereagujące na leki bóle głowy, zawsze wymaga to interwencji lekarskiej, diagnostyki i szukania przyczyn, jednak nie tylko w dysfunkcji, ale także w patologiach, czyli w tych zmianach strukturalnych, które pojawiają się w naszym organizmie - dodała lekarka.

Bóle głowy u kobiet w ciąży

Ból głowy u każdego wygląda inaczej. Istnieją jednak grupy pacjentów, u których może świadczyć o poważnym schorzeniu i zawsze powinien alarmować oraz nakłaniać do kontaktu ze specjalistą.

- Grupami pacjentów, na które warto zwrócić uwagę, są też pacjenci z chorobami nowotworowymi i z chorobami upośledzającymi naszą odporność. Szczególnie AIDS - podkreśliła dr Natalia Felberg-Ulanowska. - Również kobieta w ciąży. Jeżeli zaczyna cierpieć z powodu bólu głowy, zawsze musimy rozpatrywać to w kontekście większych problemów, szczególnie zaburzeń krzepnięcia.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości