Gwiazdy

Oprah Winfrey traumatyczne doświadczenia przekuła w sukces. Na czym polega fenomen amerykańskiej dziennikarki?

Gwiazdy

Miliony ludzi na świecie odlicza godziny do emisji wywiadu, którego Meghan Markle i książę Harry udzielili Oprah Winfrey. Polscy widzowie będą go mogli zobaczyć w poniedziałek, 8 marca o godzinie 20:30 na antenie TVN24. Natomiast wcześniej w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z amerykanistą dr Łukaszem Pawłowskim na temat fenomenu zagranicznej dziennikarki.

Oprah Winfrey - ikona dziennikarstwa

Oprah Winfrey urodziła się 29 stycznia 1954 r. w Kosciusko w Missisipiako jako córka żyjących bez ślubu nastolatków, którzy rozstali się wkrótce po jej urodzeniu. Na początku mieszkała u babci, a kiedy miała sześć lat przeprowadziła się do matki, która nie miała czasu na opiekę nad dziećmi z powodu dużej ilości czasu spędzanego w pracy.

- Wychowała się w bardzo skromnych okolicznościach, mówiąc delikatnie, a zbudowała całe imperium medialne. Talk-show jest tylko jednym elementem. Zasłynęła właśnie wywiadami z gwiazdami, swoimi przyjaźniami z aktorami, a także z politykami. Poparła Baracka Obamę w 2007 roku, kiedy ten startował na prezydenta i bardzo się przyczyniła do jego zwycięstwa – przypomniał dr Łukasz Pawłowski.

Za co Amerykanie pokochali Oprah Winfrey?

Niektórym historia dziennikarki przypomina spełnienie amerykańskiego snu, czyli od pucybuta do milionera. Obecnie Oprah Winfrey jest jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Jak udaje jej się utrzymać tak długo na rynku medialnym?

- Ona ma bardzo konkretną grupę docelową – zwykle wśród kobiet powyżej 50. roku życia. One są rzeczywiście jej bardzo wiernymi fankami – wyjaśnił nasz gość.

– Zaprasza wielkie gwiazdy, które zwierzają jej się na kanapie i mówią o rzeczach, o których nie mówiły wcześniej. Jej program ma charakter spowiedzi. Jeśli ktoś zrobił coś złego lub ma coś na sumieniu to do Winfrey może przyjść, żeby te grzechy wyznać. Ale jej fenomen polega także na takim wrażeniu autentyczności. Specjalnie mówię wrażeniu, bo to jest kreowany wizerunek, ale ona dużo i często opowiadała o swoim trudnym dzieciństwie i wykorzystywaniu seksualnym. Dzięki czemu goście, których zaprasza i widzowie mogą się z nią identyfikować - dodał.

To właśnie w programie Oprah Tom Cruise wyznał miłość Katie Holmes, Bill Clinton opowiedział o problemach w małżeństwie, a Lance Armstrong o stosowaniu dopingu.

Czy dziennikarka miałby szansę wygrać wybory na prezydenta USA? Co zrobiła dla swoich widzów? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości