Gwiazdy

Obama, Merkel i Clinton z siniakami na twarzy. Przejmujący wpis Dominiki Kulczyk: "Ofiary nie są anonimowe"

Gwiazdy

Bartosz Krupa/East News

Dominika Kulczyk od lat walczy o prawa kobiet. W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet postanowiła podzielić się przejmującymi portretami Michelle Obamy, Angeli Merkel i Hillary Clinton.

Dominika Kulczyk o przemocy wobec kobiet

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Wydarzenie ma zwiększyć świadomość społeczeństwa i zwrócić uwagę na problem, który dotyczy bardzo wielu kobiet na całym świecie. Gwałty, pobicia, ale także przemoc psychiczna. To nie jest zjawisko. To ogromne cierpienie konkretnych ludzi. Dominika Kulczyk, dla której od zawsze prawa kobiet były ważne, postanowiła zabrać głos w sprawie. Na swoim Instagramie opublikowała zdjęcia Michelle Obamy, Angeli Merkel i Hilary Clinton. Artysta przerobił portrety w ten sposób, żeby kobiety wyglądały na pobite.

Dziś Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Te głośne, szokujące prace "Just Because I Am a Woman” ("Tylko dlatego, że jestem kobietą") włoskiego artysty aleXsandro Palombo, przypominają, że ofiary nie są anonimowe. Wykorzystując przerobione w photoshopie zmaltretowane portrety: m.in. Michelle Obamy, Angeli Merkel, Hillary Clinton pokazał, że każda kobieta, niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia, poglądów i religii, jest narażona na przemoc. Artysta tłumaczy, że chce w ten sposób "zilustrować dramat, który dotyka miliony kobiet na całym świecie, by potępić, podnieść świadomość i uzyskać odzew ze strony instytucji i polityków"

- napisała Dominika Kulczyk.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Nie bez przyczyny Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ustanowiony został na 25 listopada. To właśnie tego dnia, równo 60 lat temu zginęły siostry Mirabal. Patria Mercedes, Minerva Argentina i Antonia Maria Teresa mieszkały na Dominikanie. Rządy pełnił wówczas dyktator Rafael Leónidas Trujillo. Rodzina Mirabal zbankrutowała, a dzielne siostry rozpoczęły opozycyjne działania. Nawoływały do zmiany rządu, chciały rewolucji. Zostały aresztowane. W więzieniu były bite i torturowane. Generał Trujillo i jego świta skazali siostry Mirabal na śmierć. Zamachowcy wywieźli je na pole trzciny cukrowej i pobili na śmierć. Pół roku później generał Trujillo został obalony i zginął w zamachu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1999 roku oficjalnie ustanowiła 25 listopada na Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Demonstracja przeciwko przemocy wobec kobiet w Berlinie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

"Mąż za pomoc w domu pobiera opłatę w naturze". Policjantka wyśmiała ofiarę

Co czwarty nastolatek doświadczył co najmniej jednej formy krzywdzenia w czasie epidemii

"Przeproś, że żyjesz!" - szokująca przemoc wśród nastolatek

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości