Mikołaj Rey zaprasza na film "Kruszyna". Wzruszająca opowieść, ponad podziałami

Chleb, który łączy ludzi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN o swojej niezwykłej inicjatywie. Ekspert kulinarny jest reżyserem filmu pod tytułem "Kruszyna", opowiadającym poruszającą historię o piekarzu, który łączy ludzi niezależnie od poglądów i pochodzenia.

Chleb, który łączy ludzi

Mikołaj pojechał na Lazurowe Wybrzeże, by opowiedzieć historię francuskiego piekarza, który od trzech pokoleń prowadzi swój interes z pieczywem. Poza pracą w piekarni, Jean Paul chciał w symboliczny sposób zaznaczyć, czym jest dla niego międzynarodowy szacunek i tolerancja. Francuz spotkał się z Żydem i Muzułmaninem, by symbolicznie wypiec wspólny chleb.

- Z mąki i wody, które są podstawowymi składnikami w kuchni, stworzył przestrzeń do otwierania się na drugiego człowieka, odkrywania jego tożsamości i kultury – tłumaczył pomysł na swój film Mikołaj Rey.

Różnice kulturowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Do spotkania doszło w Tel Awiwie w 2019 roku. Kawałek wyrobionego wspólnie ciasta Jean Paul symbolicznie wrzucił do swoich francuskich wypieków. Od tamtej pory wysyła część pieczywa do różnych ludzi z całego świata, a w odpowiedzi otrzymał już ponad 30 tysięcy pamiątkowych zdjęć z najodleglejszych zakątków globu.

Mikołaj Rey wyreżyserował film "Kruszyna"

Mikołaj Rey postanowił stworzyć polską odpowiedź na piękną inicjatywę Francuza. Do współpracy nad filmem ekspert kulinarny zaprosił Piotra Kucharskiego, który zna się na wypiekach, jak mało kto. Kucharz osobiście nadzorował przebieg wspólnego tworzenia symbolicznego chleba na planie produkcji.

- To jest piękna historia. Zrobiliśmy to ponad podziałami – przyznał kucharz.  

Mikołaj Rey postanowił podążyć za pomysłem Jean Paula i zaprosił do polskiego projektu osoby znane: artystów i sportowców, a także ludzi różnych kultur i religii. Wspólnie wypiekali chleb, wyznając zasadę, że warto dbać tolerancję i wzajemny szacunek.

Film 'Kruszyna" dostępny jest już na serwisie YouTube.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości