Gwiazdy

Międzynarodowy Dzień Teatru w cieniu pandemii. Nejman, Śleszyńska i Kalicka proponują "Umrzeć ze śmiechu"

Gwiazdy

Międzynarodowy Dzień Teatru świętujemy 27 marca. W tym roku - podobnie jak i w 2020 - jest obchodzony wyjątkowo, bo po raz kolejny w cieniu pandemii. Okoliczności nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, ale artystom z Teatru Kwadrat chyba udało się "ograć" trudności pandemicznej rzeczywistości. Z okazji MDT przekornie proponują "Umrzeć ze śmiechu". Czy mimo wyzwań covidowego świata w Teatrze Kwadrat humor i optymizm wciąż grają rolę pierwszoplanową?

Międzynarodowy Dzień Teatru 2021 w Teatrze Kwadrat

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (MDT) Teatr Kwadrat przygotował wirtualną premierę sztuki "Umrzeć ze śmiechu" w reżyserii Andrzeja Nejmana. Kto w niej wystąpi? W rolach głównych zobaczymy Ewę Wencel, Marcina Piętowskiego, Olgę Kalicką i Hannę Śleszyńską. Co ciekawe, to spektakl, który od początku do końca zrobiony był "pod online":

- To właściwie mój debiut telewizyjny - wyjawia Andrzej Nejman. - Zazwyczaj reżyserowałem tylko sztuki sceniczne. A teraz pomyśleliśmy, że skoro jest sytuacja tak, jaka jest, to od razu zrobimy teatr telewizji - dodaje. Czy sztuka rzeczywiście sprawi, że "umrzemy ze śmiechu"? Oby nie, pewne jest natomiast, że jej twórcy dołożą wszelkich starań, by w tym trudnym czasie poprawić nam nastrój.

"Umrzeć ze śmiechu" to historia trzech kobiet, które spotykają się po śmierci przyjaciółki, by urządzić wieczór pamięci. Sztuka ma w sobie całe pokłady humoru i dostarcza wielu wzruszeń. Niesie przy tym ważne przesłanie - na marzenia nigdy nie jest za późno .

Zamknięte teatry - jak radzą sobie w lockdownie?

Ostatnich kilka, ba, kilkanaście miesięcy doświadczyło nas wszystkich. Trudności nie ominęły również świata kultury, który z dnia na dzień musiał pożegnać się z dotychczasową formą komunikacji z widzami. Zamknięte kina i teatry musiały znaleźć sposób, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zaczęły więc udostępniać spektakle online, streamy i wirtualne spotkania. Czy to jednak wystarczy, by przetrwać? Jak artyści radzą sobie z ograniczeniami?

- Potwornie brakuje nam publiczności. Żarty padają w taką ciszę, zupełnie, jakby się nie udały - zaznaczają twórcy i dodają: - Ale wierzymy, że ta widownia, która nas będzie oglądała, tak będzie reagować.

Artyści proszą też widzów, aby uwieczniali moment oglądania spektaklu na zdjęciach i dzielili się nimi w mediach społecznościowych. - Bardzo do tego zachęcamy - podkreślają.

Zobacz też:

Firmy od "pokazów dla seniorów" dostają milionowe dotacje w ramach tarczy antykryzysowej

Podwodne zdjęcie Justyny Steczkowskiej docenione za granicą. Na planie gwiazda musiała stawić czoła traumie

Joanna Koroniewska nie dostała wolnego, by pożegnać się z umierającą mamą: "Odeszła w samotności"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości