Gwiazdy

Maciej Dowbor sprzeciwia się "samcom alfa" w Dzień Feminizmu. "Jako mąż i ojciec dwóch córek muszę walczyć o ich prawa"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Maciej Dowbor

Maciej Dowbor za wszelką cenę chcę walczyć o dobrą przyszłość dla swoich córek oraz żony. Sytuacja kobiet w Polsce z dnia na dzień wydaje się coraz gorsza. Dziennikarz w Światowy Dzień Feminizmu napisał o swojej walce o prawa płci pięknej.

Światowy Dzień Feminizmu

Feminizm jest ruchem społecznym, dążącym do zapewnienia kobietom równouprawnienia – prawnego i faktycznego. Na przestrzeni wieków nieco zmieniały się postulaty feminizmu. Obecnie wyróżniamy wiele różnych rodzajów feminizmu, z różnymi podejściami i sposobami na wdrażanie wspólnej idei – równości kobiet i mężczyzn. 7 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Feminizmu.

Słowo "feminizm" powstało w 1837 r. i zostało użyte przez Charlesa Fouriera, francuskiego utopijnego socjalisty. Nie znaczy to, że kobiety wcześniej nie dążyły do emancypacji.

Śmierć ciężarnej 30-latki w szpitalu
Śmierć ciężarnej 30-latki w szpitalu Źródło: Dzień Dobry TVN

Początki feminizmu

Pierwszą feministką w historii była Christine de Pisan, pisarka żyjąca w XIV wieku. W czasach rewolucji francuskiej na wzór Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela powstała Deklaracja Praw Kobiety i Obywatelki. Rok później Mary Wollstonecraft opublikowała "Wołanie o prawa kobiety", w którym domagała się dostępu do edukacji i równości politycznej dla kobiet. Idee feministyczne na masową skalę rozprzestrzeniły się jednak dopiero w XIX wieku.

Maciej Dowbor o feminizmie

Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor to jedno z najbardziej zgodnych małżeństw polskiego show biznesu. Doczekali się dwójki pociech: Janiny (ur. 2009) i Heleny (ur. 2018). Dziennikarz nie ma w sobie zgody na traktowanie kobiet w sposób, w jaki dzisiaj dzieje się to w Polsce. Mocny wpis zmusza do refleksji.

- Czy naprawdę mężczyzna, który ma partnerskie relacje ze swoją partnerką to frajer? Prawdziwy facet nie boi się równouprawnienia, praw kobiet i babskiej niezależności! A i zrobi zakupy, poniańczy dzieci, skarpetki posegreguje… Choć niechętnie. Mam głęboko w pompie wszystkich "super alfa samców" - pajaców, którzy uważają mnie za frajera, bo wspieram kobiety w ich walce! Możecie mi leszcze naskoczyć! Dziś Dzień Feministek i tak… jestem FEMINISTĄ - jako mąż i ojciec dwóch córek! I muszę walczyć o ich prawa, bo nie wybaczę sobie, jeśli jakiś kretyn, albo nieżyciowe, archaiczne kodeksy paragrafy je skrzywdzą! - czytamy we wpisie.

Joanna Koroniewska docenia męża

Aktorka od razu zareagowała na wpis męża. Pod dodanym przez siebie zdjęciem nie kryła radości, że może liczyć na swojego ukochanego.

- Dziś jest światowy dzień feministek a ja mam w domu najlepszego faceta feministkę ever! Wasi faceci też są feministkami?! Gdyby wszyscy mieli choć część takich cech jak mój mąż - nasz kobiecy świat byłby piękniejszy! Nie ma to jak wsparcie facetów - oddanych, pomocnych, bez kompleksów, pomagających nam spełniać NASZE marzenia! Niestety feminizm ma swoje wady - czasem muszę targać wodę dla Dowbora, a NAWET targać jego dziecko… cóż - chciałam równouprawnienia to mam. Dobrze, że chociaż wciąż nie muszę grzebać w silniku. Ale to nie kwestia feminizmu, a wrodzonej oszczędności Dowbora. Wie dobrze, że bilans zysków i strat byłby wielce niekorzystny… - czytamy we wpisie.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News

Pozostałe wiadomości