Od kiedy 25-letnia Vilma nie pracuje, jest szczęśliwsza.
Red Lipstick Monster dołączyła do trendu #WomenInMaleFields. O co w nim chodzi?
Feminizm to ruch społeczny, którego celem jest zapewnienie kobietom równości prawnej i rzeczywistej. Choć postulaty feminizmu ewoluowały na przestrzeni wieków, obecnie wyróżnia się wiele odmian tego ruchu, które różnią się podejściem i metodami realizacji wspólnej idei, czyli równości płci. 7 listopada obchodzimy Światowy Dzień Feministek, z tej okazji, warto dowiedzieć się na temat tego ruchu nieco więcej.
Liderki Strajku Kobiet, które jesienią i zimą 2020 roku zainicjowały tzw. czarne protesty, zostały uznane za niewinne. O szczegółach na ten temat mówiła w Dzień Dobry TVN prezenterka TVN24 Joanna Kryńska. O co były oskarżone aktywistki?
Zmiany są nieodzowną częścią życia każdego człowieka. Pisarka Manuela Gretkowska, która była gościnią Dzień Dobry Wakacje, wydała niedawno na ten temat osobistą książkę pod tytułem "Przeprawa". O szczegółach na jej temat, a także o polityce i wychowywaniu dziecka opowiedziała Dorocie Wellman i Marcinowi Prokopowi.
"Dziękuję za danie nam prawa bycia tym, kim chcemy być".
Kiedy debiut brytyjskiej wokalistki trafi do sieci?
"To wszystko jest bardzo agresywne".
Olga Kozierowska jest prezeską prokobiecej Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o sytuacji Polek na rynku pracy, z jakimi problemami muszą się mierzyć oraz dlaczego warto mieć w sobie coś z dziecka. - Badania pokazują, że mamy najniższe poczucie wartości wśród Europejek - podkreśla.
Od pewnego czasu wśród kobiet obserwujemy niezwykle silną potrzebę solidarności. Wyzbywamy się negatywnych uczuć, pielęgnujemy moc, a w innych kobietach chcemy widzieć duchowe siostry, a nie potencjalne rywalki. Coraz częściej słyszymy o tzw. kręgach kobiet, rytualnym kakao, sile podświadomości. Kim są współczesne czarownice?
"Nie wybaczę sobie, jeśli jakiś kretyn, albo nieżyciowe, archaiczne kodeksy paragrafy skrzywdzą moje córki".
Ewa Farna od pewnego czasu porusza w mediach społecznościowych kwestię feminizmu oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Jeden z jej wpisów wywołał wśród fanów niemałą dyskusję. W związku z tym, wokalistka zdecydowała się kontynuować temat i zorganizowała wirtualne spotkanie z Martyną Kaczmarek - aktywistką i feministką.
Piotr Stramowski w wymowny sposób odniósł się do sytuacji kobiet w Polsce. Kontrowersyjne pytania postawione przez aktora na Instagramie wywołały w sieci burzliwą dyskusję. Pod wyrazistym zdjęciem zrobiło się gorąco.
Czy istnieje pewna granica wieku, po której przekroczeniu kobiety stają się "niewidzialne" dla reszty społeczeństwa? O tym rozmawiamy z naszymi gośćmi - aktorką Aleksandrą Konieczną oraz modelką i coachem Asią Janiną Dyrkacz.
W tym roku obchodzimy 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Kto by przypuszczał, że wiek po ich ustanowieniu kobiety znów musiały wyjść na ulicę, by o nie walczyć. Na transparentach widnieją nie tylko hasła, lecz i wizerunki ikon feminizmu. Wśród nich jest Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna noblistka. Postać wybitnej chemiczki przypomniała w naszym programie aktorka Elisabeth Duda.
Coraz więcej osób zabiera głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa do aborcji. W gronie oburzonych są nie tylko kobiety. Solidarność z płcią piękną i wsparcie okazuje także wielu mężczyzn. Jednym z nich jest Maciej Zakościelny.
Podczas I wojny światowej kobiety zrzuciły kapelusze, gorsety, skróciły spódnice i poszły do pracy. Po zakończeniu działań wojennych nie dały się już zapędzić do domu i zaczęły na dobre walczyć o swoje prawa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarza, scenarzystę i feministę Stanisława Krzemińskiego, aby powiedział nam, jak polskie kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze, o jakie inne sprawy walczyły po zakończeniu I wojny światowej i z jakich środowisk się wywodziły. Dlaczego nasz gość uważa się za feministę?
Latem jedna z wysp na Morzu Bałtyckim stanie się strefą tylko dla pań. Wówczas żaden mężczyzna nie będzie mógł się tam pojawić. Pomysłodawczynią projektu jest Amerykanka Kristine Roth. Co jest jej celem? Czy Kristine ma coś przeciwko mężczyznom? Z Kristine rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Wkrótce na rynku pojawi się ich płyta "Feminopolo!", a już dziś na naszej scenie Gang Śródmieście z utworem "Discopolka".
Jest taka teoria, że kobiety są silniejsze od mężczyzn. Czy takiego samego zdania są: Magdalena Boczarska, Katarzyna Sokołowska, Natalia Nykiel, Jessica Ziółek i Margaret? Rozmawiała z nimi dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Jeden z wymyślonych kiedyś przez Andrzeja Mleczko aforyzmów spotkał się z falą krytyki, a sam autor został nazwany mizoginem. Czy osoby krytykujące rysownika byli w błędzie? Zaprosiliśmy go do krakowskiej siedziby TVN, aby miał szansę na stawienie czoła oskarżeniom. Rozmowę ze studia Dzień Dobry TVN przeprowadzili Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Raz na minutę w Demokratycznej Republice Konga dochodzi do gwałtu. W Kenii panuje przekonanie, że seks z nieletnią jest lekarstwem na AIDS – im młodsza dziewczynka, tym silniejsze antidotum na tą chorobę. Jej książka "Wojna kobiet" przedstawia historie kobiet od Nowego Jorku po Nairobi. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sally Armstrong, kanadyjska dziennikarka i dokumentalistka, która walczy o prawa kobiet.
Włoska organizacja broniąca praw kobiet wyemitowała spot, w których chłopcy są proszeni o uderzenie dziewczynki. Wszyscy jednak odmawiają podając swoiste powody. Ma to świadczyć o tym, że mężczyźni mają wdrukowaną w psychikę odmowę krzywdzenia słabszych, w tym kobiet. Jednak nie wszystkim ta kampania się spodobała i nie wszyscy się z jej tezą zgadzają. Zobaczcie.
"Kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15 zachowań seksualnych lub dostarcza im środki ułatwiające podejmowanie takich zachowań”. Ryzykowne mogą być dla nauczycieli i edukatorów zajęcia w szkołach w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Małgorzata Terlikowska - żona Tomasza Terlikowskiego i mama piątki dzieci, oraz Dellfina Dellert, współzałożycielka portalu społecznościowego dla kobiet Femmera.
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, a niegrzeczne... tam gdzie chcą! Kobiety w polityce chyba najmocniej dotyka zjawisko seksizmu. W studiu Dzień Dobry gośćmi były: ekonomistka i była Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz Renata Kim - dziennikarka. Dlaczego dalej panuje krzywdzący stereotyp, że kiedy mężczyzna trzaśnie drzwiami jest charyzmatyczny, a kobieta emocjonalna? Dlaczego Ewa Kopacz jako premier budzi spore emocje męskiej części polityków?
Gościem Dzień Dobry TVN był Bartosz Świderski, ojciec 12-letniej córki. 8 lat temu, po kilku latach wspólnego pożycia, rozstał się z ze swoją żoną, zdeklarowaną feministką. Postanowił swoją historią podzielić się z innymi w książce "Mam dziecko z feministką". Dlaczego nie podpisał tej książki swoim nazwiskiem? Czego należy się spodziewać, kiedy wchodzi się w związek z feministką? Czy z feministką da się żyć? Czy feministka może na 100 proc. zaangażować się w macierzyństwo?
Według badań CBOS domowe obowiązki wykonują przede wszystkim kobiety. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił to sprawdzić. Zobacz do jakich wniosków doszedł i co go kręci w kobietach. Kto powinien prać, prasować i gotować - kobiety czy mężczyźni? :) Czy Filip Chajzer podpadnie tym razem feministkom?
W TVN Cafe Edyta Herbuś zdradziła, jakie lubi buty, czy nadal tańczy, czy pracuje nad nową rolą oraz jak definiuje feminizm i kobiecość.
Gościem w studiu był polski ginekolog pracujący w Niemczech - dr Janusz Rudziński. Jak duża jest skala turystyki aborcyjnej w niemieckich i austriackich szpitalach przygranicznych? A jak wygląda podziemie aborcyjne w Polsce? O polskiej turystyce aborcyjnej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.
Organizacji feministycznych nie brakuje. Mało kto jednak słyszał o fundacji zajmującej się prawami mężczyzn. Natura jednak nie znosi próżni. Jacek Masłowski jest współzałożycielem fundacji Masculinum. Czym się zajmuje i dlaczego zdecydował się pomagać mężczyznom oraz jakiej oni pomocy potrzebują? W studiu Dzień Dobry TVN oprócz Pana Jacka gościliśmy Jarosława Boberka oraz Piotra Najsztuba. Czy fundacja obala stereotypy czy je powiela?