W pewnym wieku kobiety stają się "niewidzialne". Jak temu zaradzić?

Aktualizacja:

Czy istnieje pewna granica wieku, po której przekroczeniu kobiety stają się "niewidzialne" dla reszty społeczeństwa? O tym rozmawiamy z naszymi gośćmi - aktorką Aleksandrą Konieczną oraz modelką i coachem Asią Janiną Dyrkacz.

Czy istnieje zjawisko "kobiet niewidzialnych"?

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca poruszamy tematy odnoszące się do aktualnych problemów w społeczeństwie. Rozmawiamy między innymi o walce o równość płci oraz eliminowaniu szkodliwych stereotypów. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera zjawisko "niewidzialności". Często bowiem dotyczy ono dojrzałych kobiet. O dziwo, umowna granica wieku może sprawić, że niektóre panie nagle stają się niewidoczne dla reszty społeczeństwa. Na takie sytuacje nie powinno być przyzwolenia w 2021 r. Jak Aleksandra Konieczna i Asia Janina Dyrkcz definiują "kobiety niewidzialne"?
- Takie, które się nie wyrażają. Jeżeli chowam się ze strachu albo jakiś innych konformizmów, to jestem niewidzialna - tłumaczy aktorka.
Jak zauważa, sama weszła do szeroko pojętego "mainstreamu", gdy skończyła 50 lat. Podobnie więc jak Asia Janina Dyrkacz jest przykładem potwierdzającym odstępstwo od reguły.
- Mam dużo przyjaciółek w dojrzałym wieku i wydaje mi się, że po 50-tce kobiety mają pewnego rodzaju problemy. To może wiąże się z menopauzą? - zastanawia się na głos.
Do tego, oprócz spraw prywatnych, jak tworzenie związków w tym wieku - dochodzi również wątek pracy.
- Niewidzialność istnieje na rynku pracy. Bardzo często kobieta zwolniona, ta, która straciła pracę nie ma żadnych szans na znalezienie nowej. Preferowane są te młodsze - dodaje Konieczna.

Jak zapewnić sobie "widzialność" i przeżyć drugą młodość?

Każdy medal ma dwie strony. Nasze rozmówczynie udowadniają, że "pięćdziesiątka" może być prawdziwą rewolucją w życiu i otwierać na nowe.
- Wydaje mi się, że wiek 50 lat jest wspaniały. Można się odrodzić. Kobiety, które mają już dorosłe dzieci mogą naprawdę zająć się czymś, co jest ich pasją. To czas, by być naprawdę tym, kim powinnyśmy - tłumaczy Asia Dyrkacz.
Aleksandra Konieczna przyznaje, że w byciu "widzialną" pomaga jej temperament:
- Choćbym nawet chciała inaczej, to muszę, po prostu muszę z kopyta reagować. Zawsze się zgadzam ze swoim impulsem - wyznaje.
Jak jeszcze zachować "widzialność" i przeczyć stereotypom wieku? Tego dowiesz się z nagrania rozmowy z naszymi gośćmi.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Autor: Ola Lipecka
Pozostałe wiadomości