Gwiazdy

Jak smakuje Ukraina? Weronika Marczuk o swojej książce "O! Ukraina"

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Weronika Marczuk o Ukrainie
Dzień Dobry TVNWeronika Marczuk o Ukrainie

Weronika Marczuk pochodzi z Ukrainy. Z Polską związana jest od 30 lat. Tyle samo czasu minęło od dnia, w którym Polska, jako pierwszy kraj na świecie, uznała niepodległość Ukrainy. Z tej okazji Weronika Marczuk zdecydowała się wydać książkę "O! Ukraina". Co w niej znajdziemy?

Weronika Marczuk o Ukrainie

"O! Ukraina" Weroniki Marczuk to niezwykłe opowieści o Ukrainie przeplatane inspirującymi przepisami kuchni tego kraju. Znajdziemy w niej bardzo ważne rozmowy, które prowadzą nas przez historię i opowieść o niepodległości, a także dyskusję językową - dlaczego powinniśmy mówić "w Ukrainie" zamiast "na Ukrainie".

- Uznaje się, że "w" to jest niepodległe terytorium, a "na" np. jedziemy na wyspę. W Ukrainie też się kiedyś mówiło "na", ale kiedy to wszystko zostało przeanalizowane i wiadomo, że geopolitycznie szanujemy państwo, kiedy mówi się na nie "w". Tak samo Ukraińcy to zmienili. Teraz dyplomaci próbują namawiać okoliczne narody, żeby przejść na to. W Polsce nam się już sporo udało - mówiła w Dzień Dobry TVN Weronika Marczuk.

Jej książka to nie tylko opowieść o Ukrainie, ale także sprawdzone przepisy. Autorce zależało, żeby przełożyć smaki Ukrainy nie tylko na talerz. - To są smaki wolności, smaki Dniepru, smaki podróży. Uważam, że Ukrainę można smakować, smakować, smakować (...) - dodała bizneswoman.

"O! Ukraina". Z kim rozmawiała Weronika Marczuk

Weronika Marczuk na potrzeby książki przeprowadziła rozmowę z 10. wspaniałymi osobami, które w różny sposób są związane z Ukrainą. Wśród nich znalazła się m.in. nasza reporterka Bianka Zalewska. - Jest oczywiście były ambasador Jan Piekło, jest Michał Piróg, który tam pracował, jest Czesio Mozil, który ma ojca Ukraińca - wyliczała autorka w Dzień Dobry TVN.

Przy wyborze rozmówców kierowała się przede wszystkim ich związkiem z Ukrainą. - Nie wszystkich znałam. Na przykład jest, jeśli chodzi o piłkę nożną, wybitny Mariusz Lewandowski, który tam 14 lat mieszkał z żoną. Dla mnie ten wywiad kwituje wszystko, jeśli chodzi o piłkę nożną - stwierdziła.

Dlaczego warto odwiedzić Ukrainę? Czy dzisiaj jest tam bezpiecznie? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości