Życie Izabeli Trojanowskiej mogło wyglądać inaczej. Zastanawiała się nad wstąpieniem do zakonu. "Zawsze po szkole biegłam do kościoła"

Izabela Trojanowska
Jan Kucharzyk/East News
Izabela Trojanowska była jedną z największych gwiazd lat 80. ubiegłego wieku. Mimo upływu czasu, wokalistka nadal cieszy się ogromną sympatią. Dziś obchodzi swoje 66. urodziny. Niektóre fakty z jej życia zaskakują.

Dorastanie Izabeli Trojanowskiej

Izabela Trojanowska urodziła się 22 kwietnia 1955 r. w Olsztynie. Od dziecka miała styczność z muzyką, ponieważ jej matka śpiewała i grała na gitarze, a ojciec grał na skrzypcach. Wiadomo, że uczęszczała na liczne zajęcia z rytmiki i tańca, śpiewała na wielu akademiach i recytowała wiersze. Wszystko jednak mogło potoczyć się całkiem inaczej, ponieważ Izabela Trojanowska zastanawiała się nad wstąpieniem do zakonu.

- Zapisałam się do chóru katedralnego i trochę zaprzyjaźniłam się z siostrami zakonnymi. Pomagałam przygotowywać np. święta wielkanocne. Kolorowałam kartki, które później sprzedawałam dla kościoła. Nie wiem, czy czułam prawdziwe powołanie, ale zawsze po szkole, zanim wróciłam do domu, biegłam do kościoła. Po prostu bardzo dobrze się tam czułam. Siostry zakonne zdawały sobie sprawę, że jedna z ich podopiecznych ma wyjątkowy głos. Siostra Powarella wysłała mnie na festiwal pieśni sakralnej. Przywiozłam stamtąd nagrodę - wspominała Izabela Trojanowska w "Show".

Był to dla niej moment przełomowy. Statuetkę odbierała z rąk kardynała Karola Wojtyły, przyszłego papieża Jana Pawła II. Była tak przejęta, że nawet nie zapamiętała, co do niej powiedział. - W tym dniu zrozumiałam, że chcę poświęcić życie śpiewaniu – dodała. Miała wtedy 16 lat.

Izabela Trojanowska - emigracja

W latach 70. XX w. jej kariera nabrała tempa. W 1972 r. została nagrodzona za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w latach 1974–1978 studiowała w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W 1980 r. rozpoczęła karierę z Budką Suflera i wylansowała przeboje "Tyle samo prawd ile kłamstw" oraz "Wszystko czego dziś chcę". Równocześnie występowała w filmach i serialach. Wtedy też powstał jej pierwszy oficjalny fanclub, a legitymację członkowską z numerem "1" posiada sam Lech Wałęsa. W 1981 r. wydała swój debiutancki album, pt. "Iza", a rok później kolejny - "Układy".

Potem nagrała z Tadeuszem Nalepą album pt. "Pożegnalny cyrk", który zawierał utwory silnie krytykujące stan wojenny. Cenzura nie dopuściła do wydania albumu, który czekał na wydanie 11 lat. Twórczość Izabeli Trojanowskiej bojkotowano w ogólnopolskich mediach. Zdecydowała się wówczas na emigrację i zamieszkała w USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

- Jeździłam dużo po świecie. Kiedy w witrynach sklepowych widziałam cudowne dekoracje i wspaniałe zabawki, przypomniała mi się moja szmaciana lalka z dzieciństwa... Po pewnym czasie kupiliśmy z mężem w Berlinie elegancką restaurację Landhaus Dahlem. I tak stałam się restauratorką. (...) Niestety, po wprowadzeniu euro nadszedł kryzys dla prywatnych przedsiębiorstw i zrezygnowaliśmy z restauracji. Czasem wydaje mi się, że moje bogate życie to gotowy scenariusz na film - mówiła w wywiadzie dla "Vivy!".

Izabela Trojanowska - kariera

Na początku lat 90. XX w. wróciła do Polski. Wydała płytę "Izabela Trojanowska" przeznaczoną na rynki zachodnie, a w 1991 r. urodziła córkę Roxanę. Trzy lata później zaśpiewała razem z Budką Suflera na ich jubileuszowym tournée. Od tamtej pory nagrała 4 płyty - "Pożegnalny cyrk" (1993), "Chcę inaczej" (1996), "Życia zawsze mało" (2011) oraz "Na skos" (2016). Od 2009 r. współpracuje też z zespołem Mafia, z którym nieustannie koncertuje. Świętowanie 40-lecie pracy artystycznej przerwała jej jednak pandemia.

- Kiedy odpadła nam praca, mamy więcej czasu dla naszych rodzin. Chociaż moi bliscy mieszkają niestety za granicą. Bóg raczy wiedzieć, kiedy ich zobaczę, bo póki co granice są zamknięte. Oczywiście bardzo mi mojej rodziny brakuje - mówiła w rozmowie z Onetem.

W ubiegłym roku skupiła się na pisaniu swojej biografii. Poczuła, że jubileusz jest świetnym pretekstem, żeby podsumować swoje życie. Chciała je sobie uporządkować w głowie, w czym pomagają jej fani, przypominając różne fakty i użyczając zdjęć ze swoich albumów.

- Izabela Trojanowska była pierwszą wielką gwiazdą lat 80. XX w. wykraczającą daleko poza muzykę rockową. Nie tylko wykreowała nowy sposób śpiewania, ale również przyczyniła się do zmian kulturowych, modowych i obyczajowych. Książka, którą wspólnie piszemy, ma przypomnieć ją nie tylko jako świetną piosenkarkę i wyjątkową aktorkę, ale też pokazać bardzo wrażliwą na świat osobę - stwierdził dziennikarz Leszek Gnoiński.

Izabela Trojanowska w piosence "Wszystko czego dziś chcę" na scenie Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!