Jak wyglądała jego droga ku powołaniu? Jakie imię przyjął?
Spróbował w życiu wielu rzeczy. Poszedł na studia z pedagogiki, był kelnerem, pracował w supermarkecie, jako przedstawiciel handlowy, zahaczył nawet o seminarium. Jakim cudem, ostatecznie, związał się z kabaretem?
Z jakimi rozterkami muszą na co dzień mierzyć się przyszli zakonnicy? Na te pytania odpowiedział w studiu Dzień Dobry TVN twórca filmu "Nowicjusz" o. Łukasz Woś.
Do organizacji dostają się tylko wybrani.
Czym zajmuje się Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym?
W Poznaniu doszło do nietypowego zdarzenia. Ks. Michał Woźnicki w skutek obrażeń odniesionych w bójce trafił do szpitala. Napastnikiem miał być drugi duchowny oraz grono jego popleczników. Niegodne zachowanie jest pokłosiem wieloletniego konfliktu zakonie salezian
Izabela Trojanowska była jedną z największych gwiazd lat 80. ubiegłego wieku. Mimo upływu czasu, wokalistka nadal cieszy się ogromną sympatią. Dziś obchodzi swoje 66. urodziny. Niektóre fakty z jej życia zaskakują.
Świątynia, która skrywa tajemnicę. W niewielkiej miejscowości w województwie zachodniopomorskim trwają prace badawcze. Archeolodzy starają się poznać tajemnice legendarnego zakonu Templariuszy.
Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Od tego czasu, z powodu ogromnej traumy, próbowała cztery raz popełnić samobójstwo. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany, a następnie, w 2010 r. skazany na 4 lata więzienia. Ale to nie wszystko. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazuje wypłacić Kościołowi milion złoty odszkodowania na rzecz Kasi. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty.
Sebastian Szałachowicz, który skończył karierę piłkarską w wieku 30 lat, postanowił wówczas oddać swoje życie Bogu. Razem z żoną Martą należą do Zakonu Rodzina Serca Miłości Ukrzyżowanej. Obecnie Sebastian jest asystentem egzorcysty. Jak wygląda jego posługa? Czy nie boi się obrzędu egzorcyzmu?
Małgorzata Niedzielska miała 16 lat, gdy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z siedzibą w Krakowie. Po odejściu z zakonu zdecydowała się pozwać, zgromadzenie w którym była o utratę zdrowia. To pierwszy taki proces w Polsce. Dlaczego zdecydowała się na ten ruch? Co dzieje się za murami żeńskich klasztorów i jak wygląda codzienne życie sióstr?
Benedyktyni z klasztoru w Tyńcu wymyślili niekonwencjonalne gadżety religijne. Ich niezwykłość polega na tym, że widnieją na nich teksty egzorcyzmów. Zobaczcie, jakie gadżety można nabyć od zakonników.
Film polsko-francuski „Niewinne” opowiada o polskich zakonnicach oraz francuskim Czerwonym Krzyżu, który przeprowadza reemigrację swoich obywateli, zrzeszając ich w szpitalu. W rolę siostry Ireny wcieliła się Joanna Kulig. W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy aktorkę o szczegóły dotyczące tej produkcji i kolejne plany zawodowe.
O życiu księży wiemy stosunkowo dużo, ponieważ wielu z nich, po zrzuceniu sutanny, dzieli się informacjami w książkach czy filmach. Inaczej jest z zakonnicami, które odeszły z zakonów. One zazwyczaj milczą na temat tego, co się dzieje za murami klasztorów. Dzięki książce dziennikarki Marty Ambramowicz zatytułowanej "Zakonnice odchodzą po cichu" możemy tę wiedzę zdobyć. W Dzień Dobry TVN autorka opowiedziała o upokorzeniach, strachu i depresji bohaterek swojej książki oraz funkcjonowaniu zakonów.
W Staniątkach znajduje się Klasztor Sióstr Benedyktynek. Mieszka w nim 15 sióstr. Klasztor jest wielki i żeby go utrzymać zakonnice muszą pracować jak mróweczki. Kiedy byliśmy tu rok temu, siostry marzyły o traktorze do prac ogrodowych. Po naszej prognozie pogody znaleźli się ofiarodawcy, którzy podarowali siostrom traktor. Czy korzystają z niego?
Kogo nominowali? Kto ich nominował? I kto nagle wyszedł zza ich pleców? Zobaczcie niecodzienny Ice Bucket Challenge.
Na co dzień zajmuje się tymi, którzy wypadli poza nawias społeczeństwa i daje im wędkę, by na tę wędkę mogli sobie - jak mówi Marcin Prokop - złowić lepszy los. Ale tym razem zaprosiliśmy siostrę Małgorzatę Chmielewską z Katolickiej Wspólnoty "Chleb Życia", by dowiedzieć się jak wygląda życie siostry zakonnej. Czy siostra zakonna może palić papierosy? Czy siostry zakonne mogą używać kosmetyków, robić sobie makijaż lub depilować sobie nogi? Czy mogą chodzić na basen lub do fitness clubu?
Krytyk sztuki i jej miłośnik Łukasz Radwan udał się do Wąchocka. Nie po to, by zbierać materiały do serwowanych w Warszawie dowcipów. Okazuje się, że stoi tam prawdziwa perła architektury - opactwo Cysterów w Polsce. Jak toczy się życie mnichów?
Pascal Brodnicki był we francuskich Alpach, w klasztorze, w którym żaden z mnichów nie może rozmawiać z mediami. Dlaczego muszą tam piłować drewno i jak wygląda struktura całego klasztoru? Jak do tej pory nikomu nie udało się odgadnąć receptury wytwarzanego przez mnichów likieru. Czy uda się to Pascalowi?
Łukasz Radwan w swojej podróży po niezwykłych miejscach, tym razem odwiedził opactwo cysterskie w Lubiążu. Nazywane arcydziełem śląskiego baroku jest jednym z największych zabytków tego typu w Polsce. Jest to także drugie co do wielkości po Wawelu miejsce spoczynku polskich koronowanych głów. Łukasz zdradził nam, jakie jeszcze kryje sekrety to monumentalne opactwo.