Kim jest Greta Gerwig?
Greta Gerwig urodziła się 4 sierpnia 1983 roku w Sacramento, w Kalifornii. Jest córką pielęgniarki Christine i Gordona Gerwiga, który pracował jako doradca pożyczkowy dla niedużych firm. Ukończyła katolicką szkołę tylko dla dziewcząt St. Francis High School, by później trafić do nowojorskiej Bernard Collage, gdzie obroniła się z filologii angielskiej i filozofii.
Początki pracy z filmem w przypadku Grety rozpoczęły się od występowania przed kamerą. Po studiach pojawiała się w niekomercyjnych projektach i grała role drugoplanowe, by w tym samym czasie pisać własne historie do szuflady. Z czasem Hollywood zainteresowało się talentem nieco neurotycznej, ale bardzo charyzmatycznej blondynki, wróżąc jej karierę w komercyjnych produkcjach. Wówczas niespełna 30-letnia Greta wciąż jednak marzyła o karierze scenarzystki. Przełomem w karierze Gerwig okazało się spotkanie Noah Baumbacha - reżysera, który nie tylko wspierał ją w pisaniu scenariuszy, ale i prywatnie stał się jej życiowym partnerem.
Pierwszym głośnym filmem, który wspólnie stworzyli był "Frances Ha", który przyniósł aktorce i reżyserce nominację do Critics Choice oraz Złotych Globów. Później artystka pojawiała się w takich filmach jak "Zakochani w Rzymie", "Jackie", czy "Biały Szum", równolegle – realizowała swoje marzenie o własnych produkcjach.
Kariera reżyserska Grety Gerwig
W 2017 roku film "Lady Bird", który otrzymał aż pięć nominacji do Oscara, otworzył przed art-housową scenarzystką bramy do Hollywood. Para-autobiograficzna opowieść o nastolatce, która marzy o wyrwaniu się z katolickiej szkoły w Sacramento do Nowego Jorku, udowodniły, że filmów pisanych przez kobiety jest nadal zbyt mało we współczesnej kinematografii.
Później przyszedł czas na adaptację literatury. "Małe kobietki" pojawiły się w kinie w 2019 roku i były interpretacją powieści autorstwa Louisy May Alcott z iście gwiazdorską obsadą. Saourse Ronan, Emma Watson, Florance Pugh i Timothee Chalamet nie musieli długo zastanawiać się, gdy otrzymali propozycję udziału we współczesnej odsłonie feministycznej opowieści.
Bohaterki Grety zwykle są nieco zagubione, gdy znajdują się przełomowym momencie swojego życia - "pora dorosnąć" i podjąć poważne decyzje. Tak jak "Barbie", która zauważyła, że z jej dotychczasowym światem coś jest nie w porządku, tak Lady Bird robiła, co tylko mogła, by jej nudna codzienność na każdym kroku okazywała się niesamowicie ekscytująca. Nieporadność Frances Ha z kolei prowadzi do odnalezienia siebie w dowcipie, oryginalności i bezpretensjonalności, które zresztą charakteryzują wszystkie bohaterki stworzone przez Amerykankę.
Greta Gerwig, wywodząca się z filmowego nurtu mumblecore, czyli kina niezależnego, które stawia na naturalistyczną grę aktorską, improwizowany dialog i stosunkowo niski budżet, dzięki swoim szczerym do bólu bohaterkom, feministycznemu zacięciu i wierze we własny talent mogła pozwolić sobie na stworzenie komercyjnej, ale nadal autorskiej, "Barbie", o której dziś mówi cały nie tylko filmowy świat. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek jej hollywoodzkiej kariery.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gwiazdy komentują premierę filmu "Barbie". Cezary Żak swoim wyglądem rozbił bank
- Bartek Jędrzejak o lalce Barbie: "Była produktem luksusowym tak jak banany i pomarańcze"
- Zrezygnowała z wymarzonej randki. Poszło o strój partnera
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: Wikipedia, wysokieobcasy.pl, filmweb.pl
Źródło zdjęcia głównego: Don Arnold / Contributor/Getty Images