Gwiazdy

Carlos Santana. Co wirtuoz gitary zawdzięcza swojej mamie?

Gwiazdy

Aktualizacja:

Carlos Santana to legendarny muzyk, który zaliczany jest do elitarnego grona najlepszych gitarzystów wszech czasów. Ma w dorobku wiele nagród oraz miejsce w Rockandrollowym Salonie Sław. Właśnie ukazała się nowa płyta Carlosa Santany - "Africa Speaks". Z muzykiem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka.

Carlos Santana jest muzykiem, gitarzystą rockowym i jazzowym. Jako dziecko grał na skrzypcach, jednak gdy pierwszy raz usłyszał bluesa i rock and rolla, zamienił je na gitarę.

>>> Zobacz także:

Zespół Santana

W 1966 roku założył zespół Santana Blues Band, którego nazwa niedługo potem została skrócona do Santana. Formacja zyskała popularność w 1969 roku, po występie na festiwalu w Woodstock. W tym samym czasie na rynku muzycznym pojawia się debiutancka płyta zespołu zatytułowana "Santana". Do końca 1971 roku grupa wydała jeszcze dwa krążki - "Abraxas" i "Santana III".

Kariera solowy Carlosa Santany

W 1972 roku Carlos Santana rozpoczął karierę solową. Rok później wyszła jego pierwsza solowa studyjna płyta "Love Devotion Surrender". Santana nagrał ją z brytyjskim muzykiem jazzowym i wirtuozem gitary Johnem McLaughlinem. Potem współpracował jeszcze z wieloma innymi gwiazdami.

Po świetnych latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych nastąpił chwilowy spadek popularności Santany. Sytuacja ta trwała do 1999 roku, kiedy muzyk wydał album zatytułowany "Supernatural". Na krążku znalazły się takie przeboje jak: "Smooth" nagrany z Robem Thomasem z grupy Matchbox Twenty, "Maria, Maria" z grupą The Product G&B, "Put Your Lights On" z Everlast'em, czy "Corazón Espinado" z zespołem Maná.

Kolejna płyta Carlosa Santany - "Shaman", ukazała się w październiku 2002 roku. Tym razem muzyk zaprosił do współpracy m.in. Macy Gray, Seala, Dido, Chada Kroegera i Placido Domingo.

Niedawno Carlos Santana wydał kolejny krążek - "Africa Speaks". Muzyk nagrał go z ośmioosobowym zespołem, w którego skład weszła jego żona - Cindy Blackman Santana. Jak ocenia swoją płytę?

Można się przy nim zrelaksować.

- uważa Santana.

Muzyk ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym 10 nagród Grammy, a w 1998 roku został wprowadzony do Rock'n Roll Hall Of Fame.

Warto także dodać, że w ślady Carlosa Santany i jego obecnej żony Cindy Blackman poszła ich córka Stella Santana. Jak artysta ocenia jej twórczość?

Stella jest nieustraszona. Szanuję to, w jaki sposób krystalizuje swoje marzenia na własny sposób, z daleka ode mnie.

- przyznał.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości