Anna Czartoryska-Niemczycka odkrywa rodzinne korzenie. "Dla mnie to zawsze była legenda"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nieznane historie rodziny Czartoryskich
Nieznane historie rodziny Czartoryskich
Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
"Konarzewo Czartoryskich" to solidna lektura wydana przez Fundację Karta. To podróż w czasie, nie tylko historyczna, ale także ludzka, w której poznajmy rodzinę. Cytowane są listy i prywatne wyznania. Historie rodu przybliżyła w dzień Dobry TVN aktorka Anna Czartoryska-Niemczycka.

"Konarzewo Czartoryskich"

Jak mówi Anna Czartoryska-Niemczycka, Konarzewo od zawsze było dla niej rodzajem legendy, rajem utraconym. Najwięcej o swoim rodzie dowiedziała się z opowieści taty, który urodził się tam w 1939 roku. W czasie wojny cała rodzina została wygnana z Konarzewa. 

- To książka, która została złożona z listów moich dziadków - Romana i Teresy Czartoryskich. To oni są autorami listów, które pisali do rodziców i rodzeństwa. Przetrwały wojnę, a było tego kilkanaście tys. stron. Historycy wybrali najlepsze historie, na podstawie których postała opowieść o rodzinie i domu - opowiadała Anna Czartoryska-Niemczycka.

- Moi dziadkowie mieszkali tam bardzo krótko. W majątek w posagu wniosła go moja babcia. Wcześniej nikt tam nie mieszkał. To pałac z XVII wieku. Nie było tam elektryczności, od zera musieli ten majątek wyposażyć. Wokół był też majątek rolny. W listach mówił o przebojach związanych z tym majątkiem. Okazało się, że to wcale nie było takie łatwe. Z jednej strony otrzymali ogromne zasoby, a z drugiej zarządzanie nie okazało się takie łatwe. Czasy też był trudne i trudno było im się odnaleźć - dodała aktorka.

Anna Czartoryska-Niemczycka i legenda Konarzewa

Rodzina Czartoryskich ma za sobą kawał historii, który do dzisiaj fascynuje badaczy. - Konarzewo było dla mnie legendą przez wiele lat. W czasie wojny majątek odebrali Niemcy. A później podczas reform rolnych nie został nigdy im oddany. W 89 r. rodzina mogła walczyć o odzyskanie majątku. Walczyli 10 czy 20 lat. Majątek stał i niszczał. Gdy wreszcie udało się odzyskać, musieliśmy go sprzedać. Dziś jest w rękach prywatnych - zdradziła aktorka w Dzień Dobry TVN.

Dla Anny Czartoryskiej - Niemczyckiej miejsce to jest wspomnieniem o najbliższych. - Dla mnie to zawsze była legenda. Miejsce, do którego tęskniła cała rodzina i marzyła, że kiedyś wróci - podkreśliła gwiazda.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości