Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka odkrywa rodzinne korzenie. "Dla mnie to zawsze była legenda"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Nieznane historie rodziny Czartoryskich
Nieznane historie rodziny CzartoryskichDzień Dobry TVN
wideo 2/4

"Konarzewo Czartoryskich" to solidna lektura wydana przez Fundację Karta. To podróż w czasie, nie tylko historyczna, ale także ludzka, w której poznajmy rodzinę. Cytowane są listy i prywatne wyznania. Historie rodu przybliżyła w dzień Dobry TVN aktorka Anna Czartoryska-Niemczycka.

"Konarzewo Czartoryskich"

Jak mówi Anna Czartoryska-Niemczycka, Konarzewo od zawsze było dla niej rodzajem legendy, rajem utraconym. Najwięcej o swoim rodzie dowiedziała się z opowieści taty, który urodził się tam w 1939 roku. W czasie wojny cała rodzina została wygnana z Konarzewa. 

- To książka, która została złożona z listów moich dziadków - Romana i Teresy Czartoryskich. To oni są autorami listów, które pisali do rodziców i rodzeństwa. Przetrwały wojnę, a było tego kilkanaście tys. stron. Historycy wybrali najlepsze historie, na podstawie których postała opowieść o rodzinie i domu - opowiadała Anna Czartoryska-Niemczycka.

- Moi dziadkowie mieszkali tam bardzo krótko. W majątek w posagu wniosła go moja babcia. Wcześniej nikt tam nie mieszkał. To pałac z XVII wieku. Nie było tam elektryczności, od zera musieli ten majątek wyposażyć. Wokół był też majątek rolny. W listach mówił o przebojach związanych z tym majątkiem. Okazało się, że to wcale nie było takie łatwe. Z jednej strony otrzymali ogromne zasoby, a z drugiej zarządzanie nie okazało się takie łatwe. Czasy też był trudne i trudno było im się odnaleźć - dodała aktorka.

Anna Czartoryska-Niemczycka i legenda Konarzewa

Rodzina Czartoryskich ma za sobą kawał historii, który do dzisiaj fascynuje badaczy. - Konarzewo było dla mnie legendą przez wiele lat. W czasie wojny majątek odebrali Niemcy. A później podczas reform rolnych nie został nigdy im oddany. W 89 r. rodzina mogła walczyć o odzyskanie majątku. Walczyli 10 czy 20 lat. Majątek stał i niszczał. Gdy wreszcie udało się odzyskać, musieliśmy go sprzedać. Dziś jest w rękach prywatnych - zdradziła aktorka w Dzień Dobry TVN.

Dla Anny Czartoryskiej - Niemczyckiej miejsce to jest wspomnieniem o najbliższych. - Dla mnie to zawsze była legenda. Miejsce, do którego tęskniła cała rodzina i marzyła, że kiedyś wróci - podkreśliła gwiazda.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości