Gorące tematy

Dziennikarz zatrudnił się w rzeźni. "Pracownicy biją zwierzęta twardym przedmiotem po głowie"

Gorące tematy

Autor:
Adam
Barabasz
Uwaga! TVN. Dziennikarz zatrudnił się w rzeźni
Uwaga! TVN. Dziennikarz zatrudnił się w rzeźni
wideo 2/28

Czy wciąż w polskich ubojniach zabija się chore krowy zwane "leżakami'? Aby to sprawdzić, reporter programu "Uwaga! TVN" zatrudnił się w jednym ze śląskich zakładów. Wcześniej stowarzyszenie "Otwarte klatki" donosiło o niepokojących praktykach, do których miało dochodzić we wspomnianej rzeźni.

Chore zwierzęta w ubojni

Stowarzyszenie "Otwarte klatki" dostało niepokojące informacje o jednej ze śląskich ubojni.

- Chcieliśmy je sprawdzić. Na miejscu pojawiliśmy się kilka razy, ale od pierwszego zaobserwowanego transportu było widać, że pracownicy nie zachowują się w odpowiedni sposób – mówi Aleksander Kot.

Aktywiści nagrali moment rozładunku bydła i koni.

- Pracownicy biją zwierzęta twardym przedmiotem po głowie, po kręgosłupie, po kończynach. Kłują zwierzęta prętem. I jeszcze jest sytuacja z "leżakami" - wskazuje Aleksander Kot.

Nasz reporter zatrudnił się na linii produkcyjnej tej ubojni. I udało się zarejestrować rozmowy pracowników zakładu. To zapis jednej z nich:

- Co przyszło? - pyta jeden z mężczyzn.

- "Leżaki" - słyszy w odpowiedzi.

- Dzisiaj miały więcej nie przyjeżdżać.

- Jedziemy z tym, k…

- Daj no telefon do "Kambodży"

- Do tego leżaka go bierzesz?

- Tak.

- Kiedy one przyjadą?

- Nie wiem.

Zakład, w którym pracował nasz reporter jest duży i nowoczesny. Do pomieszczenia, gdzie przyjmowane i ogłuszane są krowy ma dostęp tylko kilku pracowników, w tym główny rzeźnik o pseudonimie "Kambodża". Dziennikarz "Uwagi!" nie mógł wejść do miejsca, gdzie przyjmowane są transporty zwierząt i widział tylko przygotowane do rozbioru mięsa tusze. Doświadczeni pracownicy rozmawiali jednak o pojedynczych "leżakach":, które najczęściej miały przyjeżdżać razem ze zdrowymi krowami i końmi. Leżące krowy miały być zabijane jako pierwsze. - Mamy chyba 60 sztuk koni, a bydła jest 150. Idzie jakaś jedna sztuka bydła, bo to pewnie jakiś leżak był - mówi mężczyzna.

- To z Leżajska, tak - dopytywał nasz reporter.

- To znaczy?

- Mówisz: leżak, Leżajsk?

- Leżak, to znaczy, że była to chora krowa i by nie przeżyła - wyjaśnia reporterowi pracownik zakładu.

Zobacz materiał "Uwagi! TVN": Nocą przerabiają chore i padłe krowy

Wcześniejsze nagrania aktywistów przypomniały nam aferę, którą trzy lata temu ujawniliśmy w programie Superwizjer TVN. W Polsce istniał przez lata masowy, czarny rynek handlu bydłem chorym i padłym. W wielu ubojniach pod osłoną nocy zabijano chore krowy nazywane w slangu hodowców "leżakami". Zwierzęta przed śmiercią straszliwie cierpiały, a ich mięso, które nigdy nie powinno być sprzedawane, trafiało potem na stoły odbiorców w Polsce i niemal całej Europie. Służby weterynaryjne i organy ścigania, które latami przymykały oko na handel i zabijanie tzw. "leżaków", zareagowały dopiero wtedy, gdy nakryliśmy przestępców na gorącym uczynku. Proces właścicieli i pracowników ubojni pod Ostrowią Mazowiecką trwa do dziś.

Mięso z chorych zwierząt

Postanowiliśmy spotkać się z właścicielką śląskiego zakładu, w którym zatrudnił się nasz reporter i zapytać o zarejestrowane w ubojni zdjęcia i rozmowy.

- Nie przyjmujemy "leżaków", tylko jeżeli wiozą ludzie, co kupują i położą się na samochodzie, to on musi je zdjąć. Krowa się położyła, a my ją musimy zabić - stwierdziła kobieta. I dodała: - Nie dopuścilibyśmy do uboju zwierząt w agonii czy zdechłych. Krowa położyła się na samochodzie, związali jej łapy i zrzucili.

Na jednym z nagrań wykonanych przez aktywistów widać leżącą krowę, która spychana jest platformą ciężarówki do środka zakładu.

- Zostało to źle zrobione, nie wiem dlaczego - stwierdziła kobieta.

Gdzie leży prawda? Czy w śląskim zakładzie dochodziło do uboju leżaków? O sprawie poinformowaliśmy nadzorującego zakład Powiatowego Lekarza Weterynarii.

- Jest to niewłaściwe postępowanie i w związku z tą sytuacją miałbym prośbę o przesłanie mi tego filmu. Chciałbym pojechać na miejsce i to zweryfikować - zapowiada Adam Sroka, powiatowy inspektor weterynarii w Myszkowie. - Zakład posiada zgodę na ubój z konieczności. Jeżeli by się zdarzyło, że przyjechało leżące zwierzę, to powinno być natychmiast w tamtym miejscu poddane uśmierceniu i dopiero skierowane do zakładu. Powiadamia się lekarza i mięso poddawane jest badaniu. A tutaj widać niewłaściwe postępowanie. Dlatego od razu zostanie wszczęte postępowanie administracyjne - dodaje.

Brutalne praktyki w rzeźniach

Pospieszanie idących na rzeź zwierząt biciem, kłuciem prętami lub skręcaniem ogonów to wciąż częsta patologia w polskich rzeźniach. O tym jak poważne mogą być konsekwencje takich zachowań przekonali się niedawno pracownicy i dostawcy krów, którzy rozładowywali bydło w dużej ubojni koło Turku w centralnej Polsce. Ich również zarejestrowali aktywiści, ale z innej organizacji.

- W toku postępowania zdołano uzyskać opinię biegłego lekarza weterynarii. Wyodrębnił stopklatkami kilkaset zachowań, które w jego ocenie wypełniały znamiona przestępstwa znęcania nad zwierzętami, o czym mowa w ustawie o ochronie zwierząt - mówi Aleksandra Maranda z Prokuratury Rejonowej w Turku. I dodaje: - Na obecnym etapie zdołano wydać i przesłuchać kilkadziesiąt osób, którym zarzucono przestępstwo znęcania się nad zwierzętami. Wobec większości tych osób prokurator zadecydował o wydaniu postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym.

Pracownikom ubojni i dostawcom spod Turku grozi nawet do pięciu lat więzienia. Aktywiści, którzy obserwowali ubojnię na Śląsku domagają się dla jej pracowników podobnej kary.

- Jako stowarzyszenie "Otwarte klatki" złożyliśmy doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Myszkowie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem - mówi Aleksander Kot.

Cały materiał na stronie programu Uwaga TVN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości