Gorące tematy

Dziewczynki ślubujące swoim ojcom dziewictwo. Niepokojąca ceremonia przywodzi złe skojarzenia

Gorące tematy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
parenting.pl
bale czystości w USA

W Stanach Zjednoczonych odbywają się bale dla nastolatek i ich opiekunów. Na Purity Ball dziewczynki w białych kreacjach przysięgają, że dochowają czystości aż do ślubu. Ojcowie obiecują z kolei, że będą chronić "czystości umysłu, ciała i duszy" swoich pociech. Jednak dla przeciwników tych uroczystości zawierają one elementy kazirodztwa.

Tradycja Purity Ball

Purity Balls to tzw. "bale czystości", które zdobyły popularność w latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ta uroczystość ewangelików ma zachęcać nastolatki do zachowania abstynencji seksualnej, aż do momentu zamążpójścia. Wydarzenie przypomina nieco pierwszą komunię, ponieważ są na nim obecne dziewczynki w białych sukienkach. Towarzyszą im jednak wyłącznie ojcowie, opiekunowie, bądź przyszli teściowie. Zwolennicy tych "imprez" uważają, że zachęcają one do bliskich i uczuciowych relacji między ojcami i ich córkami.

Problemy nastolatków

Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Bale czystości odbywają się zgodnie z symbolicznym rytuałem. Każdy ojciec lub opiekun zobowiązuje się chronić swoją córkę, żyć bez grzechów jako mężczyzna, mąż i ojciec oraz być człowiekiem uczciwym i odpowiedzialnym, ponieważ jest wzorem do naśladowania dla swojej rodziny. Wypowiada także przysięgę: "Biorąc Boga na świadka, jako autorytet i obrońca mej córki, przysięgam uroczyście chronić jej czystości". Dziewczynki z kolei dodają: "Przysięgam Bogu, samej sobie, jak i swojej rodzinie, że pozostanę czysta, zarówno w myślach, jak i w czynach, aż do dnia zamążpójścia".

Podczas niektórych ceremonii wręczane są również pamiątkowe prezenty, które symbolizują obietnicę dziewczęcej czystości i przysięgę ojca, że ​​będzie jej chronił. Nastolatki dostają wówczas bransoletki lub naszyjniki w kształcie serca, a ich opiekunowie klucze, które oddają mężom córek dopiero w dniu ich ślubu.

Seksualizacja dzieci

Organizatorzy pierwszego w historii balu czystości, czyli Randy i Lisa Wilson, radzą ojcom, by traktowali uroczystość jak "wzorcową randkę". Powinni więc m.in. chwalić fizyczną atrakcyjność swoich córek, spoglądając im prosto w oczy. Dzięki temu dziewczynki będą wiedziały, jak powinny wyglądać spotkania z chłopcami. Dodatkowo, na koniec wydarzenia organizowana jest sesja zdjęciowa, gdzie nastolatki pozują w objęciach ojców. Na niektórych udostępnionych w mediach społecznościowych fotografiach widać, jak całują się w usta.

Przez powyższe elementy, przeciwnicy tych uroczystości uważają, że Purity Balls zawierają elementy kazirodztwa. Według pisarki i feministki Evy Ensler, przez takie wydarzenia dziewczynki są również uczone, że to ojcowie (a nie ich córki) mają swobodę kontrolowania tego, czy i z kim młode kobiety podejmują stosunki seksualne. Jest ograniczana ich wolna wola i są dyskryminowane ze względu na płeć. Z kolei dr Jennifer Freitag z Southern Illinois University Carbondale w swojej publikacji pt. "Daddy's Little Girl: A Provacative Feminist Critique of Purity Balls" twierdzi, że nadmierna troska o seksualność nastolatek sprowadza do postrzegania ich jedynie przez pryzmat fizyczności. Dodaje też, że bale czystości zakładają, iż dziewczyny wyjdą za mąż za mężczyzn, ignorując lesbijstwo, biseksualizm i transseksualizm.

bale czystości w USA
Purity BallŹródło: Marvi Lacar/Contributor/Getty Images
bale czystości w USA
bale czystości w USA
Purity BallŹródło: Marvi Lacar/Contributor/Getty Images
bale czystości w USA

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: parenting.pl

Źródło zdjęcia głównego: Future Publishing/Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości