Newsy

11-latek uratował rodzinę przed pożarem. "Gdyby nie nasz syn, to wszystko mogłoby się skończyć tragicznie"

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
TVN24

11-letni Filip został odznaczony "Iuvenis Forti". Wszystko dlatego, że po tym, jak obudził się w środku nocy i zobaczył ogień, uratował rodziców oraz dwie siostry przed śmiercią w pożarze. Jak do tego doszło?

11-letni Filip usłyszał pożar

2 grudnia zeszłego roku w miejscowości Oblasy w gminie Janowiec zapalił się garaż. Dzięki temu, że 11-letni Filip miał pokój od strony płonącego budynku, usłyszał pożar, obudził się i pobiegł do rodziców, którzy obudzili także jego siostry. Wspólnie uciekli na czas z domu. Spalił się nie tylko garaż, ale również poddasze ich lokum. Straż pożarną wezwał z kolei przejeżdżający obok mężczyzna.

- Gdyby nie nasz syn, to wszystko mogłoby się skończyć tragicznie. (...) Najważniejsze, że się uratowaliśmy. Jestem bardzo dumna z mojego syna - powiedziała Wioleta Bławat, mama 11-letniego Filipa.

Dziecko odznaczone Iuvenis Forti

Nastolatka postanowiono odznaczyć "Iuvenis Forti". To ustanowiona przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej odznaka, przyznawana młodym ludziom, którzy swoją wzorową postawą przyczyniają się do uratowania życia i zdrowia innych osób. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w czwartek 12 maja w Szkole Podstawowej w Górze Puławskiej, gdzie Filip jest uczniem 4. klasy.

- Chłopiec nie spanikował i zaalarmował domowników. Wykazał się bohaterską postawą, która jest godna naśladowania – mówił brygadier Grzegorz Buzała z Komendy Powiatowej PSP w Puławach.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: deepblue4you/Getty Images

Pozostałe wiadomości