Staszek Obolewicz z "Top Model" o Bożym Narodzeniu w kościele prawosławnym. Jak jest obchodzone?

Ukraińskie Święta w Polsce
Święta, święta i po świętach... lecz nie dla wszystkich. Bowiem prawosławne Boże Narodzenie, zwane też Zimową Paschą rozpoczyna się 7 stycznia, a kończy 19. A jak ten dzień obchodzi Staszek Obolewicz z "Top Model", który pochodzi z Ukrainy? O tradycjach w kościele prawosławnym opowiedzieli też ks. prot. dr Adam Misijuk oraz ukraińska rodzina.

Święta w kościele prawosławnym

Przypomnijmy, że kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII, dlatego święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego obchodzą 7 stycznia, a nie 25 grudnia.

W naszym studiu ks. prot. dr Adam Misijuk, proboszcz parafii św. Jana Klimaka oraz Stanisław Obolewicz, uczestnik 8. edycji Top Model opowiedzieli o Bożym Narodzeniu w kościele prawosławnym.

- To najważniejsze święto w kościele prawosławnym. Jednak ważne jest przygotowanie do niego. Podobnie jak przed Wielkanocą prawosławni wierni szykują się do Bożego Narodzenia 40-dniowym postem – oświadczył duchowny.

- Trzeba przede wszystkim powiedzieć, że to Zimowa Pascha. Bo gdyby Chrystus nie narodził się, nie byłoby zmartwychwstania. Z drugiej strony, gdyby nie było zmartwychwstania, Boże Narodzenie byłoby na próżno – dodał.

Staszek Obolewicz o świętach Bożego Narodzenia

A jak Staszek Obolewicz świętuje Boże Narodzenie? Czy zauważył jakąś różnice pomiędzy katolickimi świętami a prawosławnymi?

– Po pierwsze, to data, różnica w kalendarzach. Natomiast jeśli chodzi o tradycje, to tak naprawdę nie widzę tej różnicy, ewentualnie może różnica w daniach na stole. Najważniejsze jest jednak, by święta były spędzane w gronie najbliższych ludzi – oznajmił model.

Dodał też, że w święta obowiązkowo trzeba odwiedzić rodziców chrzestnych . - U nas ojciec chrzestny jest bardzo ważny. To tak naprawdę drugi ojciec. W święta albo w samą Wigilię jest obowiązek, że trzeba przyjść z kutią do ojca chrzestnego. Wtedy następuje też wymiana prezentami – podkreślił.

Co prawda Staszek zaznaczył, że nie pości przed kolacją wigilijną, ale w studiu oświadczył, że postara się, to zmienić.

Ukraińskie Boże Narodzenie

Natomiast nasza reporterka Bianka Zalewska udała się do ukraińskiej rodziny, by sprawdzić, jak idą im przygotowania do świąt.

Ruslan Basyrov, Aleksandra Basyrov i Lesia Kostina do Polski przeprowadzili się kilka lat temu. Nie zapomnieli jednak o swojej tradycji, a wręcz przeciwnie – kultywują ją. 6 stycznia to dla nich jeden z ważniejszych dni w roku. Właśnie wtedy obchodzą wigilię.

Co przygotowują na świąteczny stół? – Musi być barszcz, gołąbki i pierogi – oznajmił Ruslan Basyrov.

Z kolei jego żona Aleksandra Basyrov nie wyobraża sobie świąt bez kutii, którą gotuje dobę. Potrawa ta gości również w wielu polskich domach 24 grudnia. Tradycyjnie przygotowuje się ją z pszenicy, maku, bakalii oraz miodu.

Co ciekawe, w domu małżeństwa Basyrov podczas kolacji wigilijnej kutię rzuca się w sufit. - Im więcej jej zostanie, tym będzie większy urodzaj w następnym roku – oświadczył gospodarz domu.

Natomiast Lesia Kostina na Wigilię lepi pierogi wg receptury babci. - Kiszona kapusta ugotowana i wyciśnięta pomieszana z gotowanymi ziemniakami, sól, pieprz, troszkę przesmażonej cebulki - zdradziła.

- Babcia była pochodzenia polsko-ukraińskiego. U niej na stole stawiało się dużą misę i wszystkie potrawy wigilijne wkładało się do niej. Nikt nie miał talerzyka. Każdy sięgał łyżką – wyjawiła. - U nas zawsze musi być czosnek na stole – dodała.

Ukrainka mieszkająca w Polsce wyjawiła, że święta w kościele prawosławnym wyglądają praktycznie tak samo jak w kościele katolickim. W Wigilię zasiadają wspólnie do stołu, na którym znajdują się postne potrawy. Nie brakuje również kolęd. Natomiast katolicy dzielą się opłatkiem przy wigilijnym stole, a prawosławni prosforą, czyli chlebem eucharystycznym, który symbolizuje Chrystusa.

Szacuje się, że liczba prawosławnych w Polsce waha się między 800 tys. a 1 mln.

Zobacz też:

"Tysiące dzieci na Ukrainie te święta spędzi bez ojców, którzy oddali życie za kraj". Pokażmy, że o nich pamiętamy

Czy 2021 będzie lepszy od minionego roku? Jasnowidz Krzysztof Jackowski: "Przeraża mnie to, co widzę w swoich wizjach"

Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia zrobimy zakupy?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Bianka Zalewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!