Newsy

Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia zrobimy zakupy?

Kiwis/Getty Images

Newsy

Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia zrobimy zakupy?

Kiwis/Getty Images

6 stycznia wypada w 2021 r. w środę. Święto Trzech Króli  jest dniem wolnym od pracy. Czy tego dnia zrobimy zakupy? Jakie sklepy mogą być otwarte? Gdzie będzie można zrobić zakupy w razie nagłej potrzeby?

6 stycznia to wyjątkowy dzień dla wszystkich wierzących. Tego dnia cały katolicki świat obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Dodatkowo dzień - zgodnie z ustawą - jest też wolny od pracy. Czy 6 stycznia uda nam się zrobić zakupy? Które sklepy mogą być otwarte tego dnia? 

Święto Trzech Króli - czy zrobimy zakupy?

6 stycznia jest dniem świątecznym, zatem większość sklepów będzie nieczynna. Zakupy jednak będzie można zrobić na stacjach benzynowych i w małych sklepach osiedlowych. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach obowiązują limity osób i maseczki.

Tego dnia nie ma też zajęć w szkołach ani na uczelniach. 

Święto Trzech Króli - co to za święto?

Święto Objawienia Pańskiego jest obchodzone od III wieku na pamiątkę hołdu opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu - złożyli Dzieciątku Jezus w darze mirrę, kadzidło i złoto. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie.

Dopiero pod koniec IV wieku wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości związanych z obchodami Bożego Narodzenia i uznawane jest za jedno z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie.

Trzech Króli jest w Polsce dniem świątecznym. Przy okazji zmiany Kodeksu pracy sejm uchwalił odpowiednią ustawę. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. 

Święto jest także dniem wolnym od pracy w, między innymi, trzech landach niemieckich (Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt), Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli oraz  Włoszech.

Jak prawidłowo nosić ciężkie zakupy, by nie bolały nas plecy?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Nowy rok w sklepach. Czy obowiązują godziny dla seniorów?

Zakupy online. Na co zwrócić uwagę, żeby nie zostać oszukanym?

Jak rozpoznać podrabiane produkty? Katarzyna Bosacka: "Błagam, czytajmy etykiety"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
81
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0