K+M+B - co to oznacza?
Święto Trzech Króli, czyli Epifania (objawienie boskiej mocy) obchodzone jest 6 stycznia i jest to ostatnie święto w okresie przesilenia zimowego. Tego dnia w kościołach święcona jest kreda, przy pomocy której wierni umieszczają na drzwiach swoich mieszkań napis „K+M+B” i datę bieżącego roku. Litery te są skrótem pochodzącym z rzymskiej sentencji Christus Mansionen Benedictat, czyli Chrystus błogosławi temu domowi, choć wielu uważa, że oznaczają pierwsze litery imion mędrców (Kacper, Melchior, Baltazar).
Kim byli trzej królowie i jaka była ich misja?
W zasadzie to nie ma pewności czy było ich trzech, a na pewno nie byli oni królami. Według Ewangelii Mateusza byli to prawdopodobnie astrolodzy, magowie ze Wschodu, którzy potrafili odczytywać znaki na niebie. Przybyli do Palestyny, by pokłonić się narodzonemu władcy. Drogę do niego wskazywała im gwiazda betlejemska. Żydowskiemu królowi przynieśli złoto, mirrę i kadzidło.
Wydaje mi się, że to dość ekskluzywne i bogate prezenty, nie tylko ze względu na złoto, dlatego że wartość mirry była dość wysoka. Kadzidło również nie było tanie. (…) Te prezenty miały oddać wielkość postaci, która właśnie się urodziła, która właśnie przyszła na świat i miała ten świat zbawić
- wyjaśnił etnograf, Robert Zydel.
Wizyta ta zapowiadana była w Starym Testamencie i miała pokazać, iż wypełniają się przepowiednie dotyczące Mesjasza, który będzie nie tylko wybawcą Żydów, ale też pogan. To też istotne, że właśnie nieżydowscy mędrcy uznają dzieciątko Jezus za niezwykłą postać i oddają jej hołd. Symbolizuje to otwartość na wszystkich. Niektórzy uznają, iż trzech mędrców symbolizuje trzy kontynenty: Azję, Europę i Afrykę.
Święto Trzech Króli – obchody w Polsce
W kulturze tradycyjnej był to czas, w którym często powstrzymywano się od prac. W tym okresie popularne były jasełka, czyli odtworzenie historii narodzin Jezusa. Dzieci i młodzież wędrowały po wsi, przebierając się między innymi za trzech mędrców/króli, św. Rodzinę, Heroda itp. i śpiewając kolędy.
W Polsce od kilku lat bardzo popularne stają się orszaki Trzech Króli organizowane w wielu miastach. Od 2011 roku, kiedy jest to dzień wolny od pracy, frekwencja na paradach jest coraz wyższa. Jak wskazują sami organizatorzy, orszaki są nawiązaniem to polskiej tradycji jasełek.
6 stycznia - Orszaki Trzech Króli
Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka, które mają miejsce nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji kolędniczej i jasełkowej, a w obecnej formie podobny jest do parad organizowanych np. w Hiszpanii czy Meksyku, które organizowane są z tej samej okazji. Polski orszak zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Podczas imprezy przez miasto przechodzą orszaki dzieci i królów. Zmierzają oni do stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. W tym czasie śpiewane są kolędy. W 2013 roku takie obchody odbyły się również w Ukrainie, a w 2014 roku we Włoszech, Niemczech, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych.
Informacje dotyczące Orszaków Trzech Króli, które odbędą się w polskich miastach w 2024 roku znajdziecie w artykule: "Obchody święta Trzech Króli 2024. Jak będą wyglądać tegoroczne orszaki?".
Zachęcamy do udziału w obchodach święta Trzech Króli.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Francuskie ciasto Trzech Króli - przepisy na Galette des rois
- Kiedy zgodnie z tradycją rozbiera się choinkę? Zbliża się czas pożegnania z bożonarodzeniowymi ozdobami
- Czy 6 stycznia w Święto Trzech Króli trzeba iść do kościoła? Czy wiernych obowiązuje post tego dnia?
Autor: Iza Dorf/Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: kupritz/GettyImages